Raised By Wolves üzerine...

DİZİ 04.09.2020, 10:24 05.09.2020, 09:30
Raised By Wolves üzerine...

Dizilerin artık büyük isimlerin el atmaktan çekinmediği bir mecra olduğundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu haftaki yazımızın konusu da sinema dünyasının en önemli yönetmenlerinden Ridley Scott’ın yönettiği yeni bir dizi: Raised By Wolves.

Stream savaşlarının önemli kalelerinden biri olacak HBO Max’da yayınlanan dizinin ilk 3 bölümü şu an izlenebilir durumda. Geri kalanı her hafta bir bölüm olmak üzere yayınlanacak ve ilk sezon toplam 10 bölüm olacak. Başrolde, kendi isminden çok Vikingler dizisindeki karakteri Ragnar Lothbrok olarak tanıdığımız Travis Fimmel var.

Ridley Scott’ın yönettiği dizi cümlesini biraz açalım. Zat-ı alileri sadece iki bölüm yönetiyor. Sonra bayrağı oğlu Luke Scott devralıyor, o da 3 bölüm yönetiyor. Alex Gabassi 2 bölüm, Sergio Mimica-Gezzan 2 bölüm ve James Hawes de 1 bölüm yöneterek ilk sezonu kotarıyor. Dizinin yaratıcısı ise Aaron Guzikowski. Kendisini 2013 tarihli Prisoners (Hugh Jackman - Jake Gyllenhaal) ve 2017 Tarihli Papillion ( Yeniden Çevrim - Charlie Hunnam - Rami Malek) filmlerinin senaristi olarak tanıyoruz.

Raised by Wolves’ın fragmanını ilk izlediğimde buram buram I Am Mother (2019 Netflix - Hilary Swank) kokuyor demiştim. Verdiği ilk intiba gerçekten oydu fakat diziyi sadece buna indirgemek haksızlık olur.

Sir Ridley Scott sadece iki bölüm yönetmiş olabilir fakat dizinin tamamında damgasının olduğu açıkça gözüküyor. Alien: Covenant ile tadımlık bir lezzet verdiği yaratılış -uzaylılar tarafından- teorisine bu dizide de bir nevi Adem ve Havva metaforu ile devam ediyor. Dünya neredeyse her bilim kurgu yapıtındaki gibi yok olmuş ve kalan insanlar yeni bir yuva arayışında. Yok oluşun sebebi henüz açıkça söylenmese de dindarlarla ateistler arasındaki savaş. Dindarlardan bir kısım büyük bir gemi ile yeni yaşam alanları ararken ateistler de iki android ile bebek embriyolarını Kepler 22b gezegenine yollayarak orada yeni bir medeniyet kurmalarını sağlamak istiyor. Yine yaratılış teorisi, android’den olma insandan doğma Adem ve Havva.

Bu arada Alien:Covenant filminin yönetmeni Imdb’de Luke Scott -Ridley Bey’in mahdumları- gözükse de internetin kalanı ağız birliği etmişçesine yönetmenin Ridley Scott olduğunu yazıyor. Almanya kesin Luke Scott’ı kıskanıyor. İlk bölüm itibarı ile çok sıkı teolojik söylemler göreceğinizin sinyalini verse de ikinci bölümde bundan pek bir eser kalmıyor. Umarım başta çaldıkları bir parmak balın devamı vardır çünkü konu çok müsait.

Mevzunun iki kahramanı olan androidler anne ve baba (Mother - Father). Anne’yi canlandıran Amanda Collin’in performansı gerçekten muhteşem. Baba rolündeki Abubakar Salim ise rolün yapısı gereği çok öne çıkmıyor. Genel hava oldukça başarılı. İlk bölümde tempo oldukça düşük, bu biraz risk olabilir ama bölüm sonunu oldukça hızlı ve heyecanlı bir sahneyle bitirdikleri için “haydi hop öbür bölümle devam” hissini yaşatıyor. Fakat ilk bölümün genelini kapsayan düşük tempo ileride de devam ederse izleyici zorlayabilir.

Ekranların ölü mevsimi yazın sonuna yaklaştıkça kaliteli yapımlar geri dönüyor ya da izleyici ile tanışıyor. Raised By Wolves bu sezonun en önemli ve merak edilen yapımlarından. Siz bu satırları okurken de The Boys’un ikici sezonu yayınlanmış olacak (4 Eylül 2020). İlk sezonu izlemediyseniz şu an yazıyı bırakıp başlamanızı tavsiye ederim.

Mutlu ve sağlıklı bir hafta dilerim.

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?