Yasak Elma, Arıza ve Yeni Hayat'a ceza!

DİZİ 01.10.2020, 10:17 02.10.2020, 10:05
Yasak Elma, Arıza ve Yeni Hayat'a ceza!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), haftalık olağan toplantısında, FOX'un 'Yasak Elma dizisi hakkında hazırlanan raporunu da değerlendiren kurul, yapımda çocuk ve gençler için olumsuz rol modeller oluşturulduğunu, kutsal değerlere saygısızlık yapıldığını ve çarpık ilişkilerin normal gibi gösterildiğini belirledi.

Uzman İzleme Raporu'nda, söz konusu dizi filmde Kuran-ı Kerim'e saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle izleyicilerden çok sayıda şikayet alındığı bilgisi de yer aldı. Üst Kurul, yayın ilkelerini ihlalden, yayıncı kuruluşa idari para cezası uyguladı.

Kanal D ve Show TV'ye ceza

Kanal D'de yayınlanan 'Yeni Hayat' dizisi de uzman raporlarında yer aldı. Dizideki karakterler arasında geçen bir diyalogda, Adem isimli bir kişiden bahsedilirken, Hz. Adem'e yönelik alaycı bir tutum gösterildiği, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin dini inançlara saygı gösterme yükümlüğünün yok sayıldığı ilgili uzman raporuna yansıdı. Uzman görüşünü haklı bulan üst kurul Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

Show TV'nin 'Arıza' isimli dizisini de mercek altına alan Üst Kurul, eski bir mafya liderinin ailesi ile arasında geçen diyaloglarda, şiddete meyilli kişilerce rol model alınma riski oluşturduğu, dini değerlere saygısızlık yapıldığı, silah doğrultma, sopayla dövme, rehin alma gibi şiddet sahnelerine ağırlık verildiğini belirledi. Üst kurul yasa ihlali yapan yayıncıya idari para cezası verdi.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?