Yaşayan başarı hikayesi: Oprah Winfrey

DÜNYA 13.03.2021, 15:20 15.03.2021, 09:49
Yaşayan başarı hikayesi: Oprah Winfrey

Dünyanın en ilham verici kadın hikayelerinden birine sahip olan Oprah'ın hayatı aslında kabus gibi başlıyor. 9 yaşındayken amcasının taciziyle başlayan travmaları 14 yaşında hamile kalması ve evden kovulmasıyla tepe noktaya varıyor. Sonrası için Amerikan rüyasının vücut bulmuş hali diyebiliriz geçtiği zor yolları saymazsak.

Hayatını daha fazla merak edenler otobiyografisini “Artık Biliyorum” adlı kitabını alıp okuyabilir. Kendisine ve zekasına hayran olduğum ABD’nin en başarılı, siyahi talk show ve televizyon programcısı Oprah Winfrey öyle bir röportaj yaptık ki etkisi hala devam ediyor.

İngiltere’deki saray ve yaşamlarını terk eden Sussex Dükü ve Düşesi Harry ve Meghan’ın Winfrey’e verdiği röportaj, daha uzun yıllar konuşulacağa benziyor. Röportajda ortaya dökülenlerin kimin nasıl etkileneceği, henüz net değil ama kesin olan tek şey; Oprah’ın büyük başarısı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, CBS kanalında yayınlanan röportaj tam 17 milyonu aşkın seyirci getirdi ve Winfrey’e 7 milyon (bazı kaynaklara göre 9 milyon) dolar para kazandırdı. Yayından önce Wall Street Journal, kanalın programa denk gelen kuşaklarda yayınlanacak reklamlar için 30 saniye karşılığında 325 bin dolar istediğini duyurdu.

Harry ve Megan’ın eteklerindeki taşları döktüğü röportaj 18-49 yaş grubu tarafından izlenme rekorları kırdı. Bu çok önemli bir data çünkü söz konusu yaş grubu normalde televizyon izlemediği, onun yerine streaming platformlarını tercih ettiği kabul edilen bir grup. Röportajın geleneksel bir televizyon kanalında yayınlanmış olmasına rağmen bu yaş grubunu ekran başına çekmiş olması da ayrıca büyük bir başarı.

Peki bunu nasıl yaptı? Doğru içerik ve doğru platformları seçme başarısı Winfrey’i zirvede tutuyor. Bunu sadece ben değil, Winfrey'nin neredeyse yarım asırlık kariyerini yakından takip eden araştırmacılar da söylüyor. Başarısının en büyük sırrı; ürettiği içerikle platformu doğru eşleştirebilme becerisi.

1986'dan itibaren kesintisiz yayınlanan Oprah Winfrey Show 10 yıl önce sona erdiğinde herkes, ünlü sunucunun medyada işinin bittiğini, artık hayırseverlik işlerine odaklanacağını ya da siyasete gireceğini düşünüyordu. Ancak belli bir kanalının ve programının olmaması, Winfrey'nin medya kariyerinin daha da güçlendirirken servetini de büyüttü. (Winfrey, 20'nci yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve Kuzey Amerika'nın ilk siyahi multi-milyarderi unvanlarını da elinde tutuyor.)

Birçok kanal ve platform için içerikler üreten Winfrey'nin birlikte fazla çalışmadığı kanalların başında ise kendi adını taşıyan OWN yani Oprah Winfrey Network geliyor. Hatta Winfrey, yıllardır OWN'daki hisselerini peyderpey ortağı Discovery'e satıyor.

Winfrey tek başına bir medya kanalı. İçeriği üretiyor ve hangi mecraya uygunsa yelevizyon, dijital, basılı oraya yerleştiriveriyor. Günümüzde en önemli şey ürettiğin içeriği doğru mecradan yaymak. Neyi nasıl söylediğin kadar nereden ulaştırdığında önemli. Geleneksel medya gücünü kaybetse de dünya nüfusunun hala çoğunluğu orada. Bir çok yeni ve pratik dijital yayınlar, mecralar çıkmaya hayatımıza girmeye devam ediyor. Başarı ürettiğin içeriğin hepsinde kullanılacak multi versiyonları geliştirebilmek. Bugün sosyal medya ve gelişen teknoloji ile herkes birer yayıncı ve kanal sahibi. Belki bakarsınız bu sayede bizim de bir Oprah Winfrey’imiz olur. Herkesin saygı duyduğu, güvendiği, konuşmak için can atıp sıraya girdiği bir isim.

Yılladır televizyonda aradığımız ve bulamadığımız bu açık belki de yeni medya ile kapanır. Her meslekte bu kadar başarılı iken bu konuda talk show’da niye hala geriden geldiğimizi anlayamıyorum. Erkeklerin tekelinde görülen bu işin dünyada başarılı pek çok kadın örneği var. Tek bir röportajla 7 milyon dolar kazanmak, Dük ve Düşes ile konuşabilmek her baba yiğidin hakkı değil belki ama ezber bozmanın zamanı gelmedi mi? Keşke birileri cesaret etse, ya da Demet Akbağ gibi bir isim çıksa da içimizin yağları eriyerek izlesek, gurur duysak. Hepinize keyifli pazarlar…

"Başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü dert ettiğin sürece onlar senin sahibin olur." / Oprah Winfrey

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bir Zamanlar Kıbrıs'ta favori karakterin kim?
Bir Zamanlar Kıbrıs'ta favori karakterin kim?