07.04.2020, 23:42

Dünyada bir ilk: Instagram’da Audition!

11 Mart günü göğsümün ortasına sert bir darbe gibi indi, Covid-19. Bayi Toplantısı filmimiz vizyona gireli daha 2-3 hafta olmuştu. Yeni dizi ve film görüşmeleri yapıyordum ki, bir anda #evdekalhashtag’i ile hayatımda yeni bir dönem başladı. Aslında biraz yalnız kalmak istediğim günlerdi. Hayatı, kendimi bir başıma sorgulamak istiyordum. Uzun zamandır kafamı kurcalayan sorular vardı: Ekranda sürekli aynı oyuncular mı var? Birbirinin aynı senaryoları izlemekten bıkmışken, sektöre bir türlü girmeyi başaramayan yeni mezun oyuncular için neler yapabilirim?

Audition çekmem gerek

Hemen fosforlu kalemlerimi alıp daha önceden yazdığım bazı audition çalışmalarının üzerinden geçmeye ve yeni teknikler eklemeye koyuldum. “Daha iyisi nasıl olur?” soruları kafamda büyüdü, büyüdü, büyüdü... Ve “Audition çekmem gerek” diye düşünmeye başladım. Beni her zaman dinç tutan, yapmaktan inanılmaz mutlu olduğum audition çekimi için oyunculara ihtiyacım vardı. Bir yol bulmam lazım derken, salgını fırsat bilip yükselen dolar gibi birbirlerine kek tarifi verip, boş boş muhabbetlerin yapıldığı Instagram canlı yayınlarının yükselişi dikkatimi çekti.

Instagram’dan monolog paylaştım

Bir monolog yazsam, canlı yayına konuk alır gibi oyuncuları alsam audition verseler diye düşündüm ve kendi Instagram sayfamda bir monolog paylaştım. Anlamlı olsun diye ilk yayını 27 Mart Dünya Tiyatro gününe denk getirdim. Bu üzücü olayla evlerine hapsolmuş oyuncular sahnede olamasalar dahi canlı yayında performans sergilesin istedim. Ve Instagram’da CANLI tuşuna bastım. Nasıl olacak? Neyle karşılaşacağım? Canlı yayına konuk hangi tuşla alınıyor? Yorumları nasıl kapatacağım? Yorumları kapatayım ki kimse kimseye rencide edici bir şey yazamasın. “Arkadaşlar bu yorumları nasıl kapatacağım?” derken güm diye hiç bilmediğim yeni bir dünya içerisinde buldum kendimi.

Canlı yayında 44 kişiyi çektim

İlk canlı yayında 44 kişiye tek tek audition yaptım, sekiz tane konuk ağırladım. İkinci yayında daha da tecrübe kazanmıştım. Bundan sonra Instagram’da yorumları açmak, kapatmak, istek göndermek benden sorulur. İkinci yayın 36 kişiye daha audition yaptık. Yayın sırasında konuk aldığım yönetmen ve değerli oyuncuların geri bildirimleriyle şahane bir iş çıkarttığımızı düşünüyorum. Üstelik Türkiye’de ve dünyada bir ilk oldu. 100’ün üzerinde mesaj doğru yolda olduğumu hissettirdi ve daha da heyecanlanmamı sağladı. Üçüncü yayını, yeni metin ve yeni konuklarla yapmak için sabırsızlıkla bekliyorum. Her şerde bir hayır vardır. Covid-19, bir yandan da sektörün yepyeni oyuncularla tanışmasına vesile oldu.

Yorumlar (3)
Emre Cem 4 yıl önce
Ve bir insan gelir sessizce, hayallerimize dokunur. Bazen kızar, ama çoğu zaman adildir. 3 2 1 oyun der bizlere ve sahne senin. Gençlik yıllarımda olsaydı keşke senin gibi kalbi güzel insanlar. Hayallerimi yitirmez peşinden koşardım. Ama iyi ki Audition var. Şimdilerde kocaman bir sınıfta ders alıyorum. Ayrı bir sevgi var. Kalbe dokunuş. İşte insanların ekranda kendi oluşu. Hiç aklına geldi mi? Diye başlayan heyecan. İyi ki varsınız gözde hocam. Harikalara imza atmaya devam.
Hüseyin 4 yıl önce
Gençlerin elinden tutmanız ve onlara her gece gördükleri rüyanın gerçek olabileceğini göstermeniz onlara bir umut vermeniz çok güzel bişey hocam teşekkürler saolun
Fazilet Kurugül 4 yıl önce
Bahsedilen ilk yayında olmaktan gurur duydum. O kadar naif bir insan ki Gözde İkinciler, onunla tanışmış olmak da çok guzeldi. Teşekkürler.