28.05.2022, 20:47

En uyguna nasıl tatil yapsak?

Salgın yüzünden 2 yıldır doğru düzgün tatil yapamayan bizler bu sene de fahiş fiyatların kurbanı olduk. Herkes kesesine uygun neler yapabileceğini kara kara düşünürken belki faydası olur diye yaz için ekonomik tatil seçenekleri hazırladım.

Kamp Yapmak

İlk tercih kamp yapmak. Yarımada ülkesi olan, birbirinden değişik iklimleri, dağları, denizleri, koylarıyla adeta cennet yurdumuzun hemen her yerinde kamp hizmeti veren bölgeler bulunuyor. Kaz Dağları, Cunda Adası, Fethiye ve Assos gibi pek çok yer ucuz tatilin adresi oluyor. Ancak bu yerlerden bazıları ücretsizken, bazıları ise ücret talep ediyor.

Kampta ücretler kişi başı ya da çadır üzerinden günlük olarak alınıyor. Kamp için ayrılan özel alanlarda fiyatlar restoran, kafeterya, elektrik, yemek pişirme alanı, tuvalet, güvenlik ve çamaşır yıkama alanı gibi birçok özelliğe göre değişiklik gösteriyor. Ege ve Akdeniz’deki merkezlerde günlük ücretler 100 TL'den başlıyor, 150 TL'ye kadar çıkıyor.

Bungalov Evler

Çadırda tatil yapmak istemeyen pek çok kişi bungalov evleri tercih ediyor. Doğa içinde, sessiz ve bir o kadar huzur dolu bir konaklamanın kapılarını açan bungalovlarda tatil yapmak isteyenler Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesinde çok sayıda seçenekten yararlanabiliyor. Bungalov evlerin ücretleri 300 TL’den başlıyor. Tatilini Akdeniz bölgesinde Antalya civarında bungalov bir evde geçirmek isteyenlerin günlük 400 TL ila bin 250 TL arasında bir ücret ödemesi gerekiyor.

Glamping Konaklama

Günümüzde hem doğada olup daha konforlu bir tatil isteyenler hem de beş yıldızlı otellere çok para ödemek istemeyenler ‘glamping’ mekanlarına yöneliyor. Otel konforuyla kampın birleştiği bir tatil sunan bu yerler tatilcilere, çadırda daha lüks bir tatil vadediyor. Çadırlarda yatak ve banyo bulunuyor. Glamping konaklama fiyatları ise iki kişi gecelik 500 TL’den başlıyor bin 300 TL’ye kadar çıkıyor.

Karavan Tatili

Pandeminin başında yaygınlaşmaya başlayan karavan tatili bu yıl da revaçta Türkiye bu konuda şanslı ülkeler arasında çünkü birçok noktası karavan tatili için elverişli. Aslında otel ve uçak fiyatlarındaki muazzam artış tüketiciyi karavana yöneltiyor. Bütçesini aşmak istemeyenler de çareyi karavan kiralamakta buluyor. Boyut ve donanıma göre değişmek üzere motokaravan günlük kiralama fiyatları 1000 TL’den, çekme karavan fiyatları ise günlük 750 TL seviyelerinden başlıyor. Ancak çekme karavan ile motokaravan geçiş ücretleri farklılık gösteriyor. Çekme karavanlar, otoyollarda ve köprülerde 3 akslı oldukları için 3. sınıf araç olarak geçiyor. 2. sınıf olan motokaravanlardan daha yüksek ücret ödemek zorunda kalıyor. Karavanla yola çıkmadan önce bu hesapları yapmak büyük önem taşıyor.

Yurt dışında ekonomik seçenekler ise vizesiz Balkan ülkeleri

Özellikle Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya gibi Balkan ülkeleri, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Dolayısıyla yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Pasaportunuz varsa bu seçenekleri de düşünebilirsiniz.

3 gün sonra resmi olarak yaz başlıyor. Haziran ayına giriyoruz. Herkese gönlüne göre harika bir yaz dilerim. İyi pazarlar.

Yorumlar (0)