8. Boğaziçi Onur Haftası’na geri sayım başladı

GÜNDEM 29.05.2021, 09:57 29.05.2021, 14:29
8. Boğaziçi Onur Haftası’na geri sayım başladı

Bu yıl sekizincisi yapılacak Boğaziçi Onur Haftası 31 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+), yayımladığı çağrı metniyle Boğaziçi Onur Haftası’nın bu yıl 31 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

8 Boğaziçi Onur Haftası için yayımlanan çağrı metninde şu ifadelere yer verildi: “Ey; şanı almış başını yürümüş, adı dillere pelesenk olmuş lubunyalar ve onların canı gönülden destekçileri, yoldaşkoları biliyorsunuz ki Haziran ayı -yani Onur Ayı- geliyor! Boş mu duracağız? Tabii ki de hayır! Eee, sonuçta onur haftası yapmak lubunyanın şanındandır!

“Onur nedir? Utanç ve öfkeyle bastırılmaya çalışılan bir toplumun sesini kısmak isteyenlere öz kabul ile başkaldırmasının, LGBTİ+ların kendi hakları için verdiği mücadelenin adıdır ‘onur’. Boğaziçi’deki direniş ile beraber gördük ki onurumuzun sembolü olan gökkuşağı suç unsuru ilan edildi ve onurumuzu taşıyoruz diye bizlere işkence etmek istendi. Yetmedi İstanbul Sözleşmesi’ni fesih ederken bizleri devlet eliyle canavarlaştırmaya çalıştılar. Bizi bilen bilir! Nefret ve öfkelerini gördüklerimize, onurumuzla karşılık veririz!

“BÜLGBTİ+ ile çeşitli öğrenci inisiyatiflerinin öncülüğünde bütün bu nefrete ve öfkeye karşı ünlü, ünsüz, başarılı, başarısız, çekici, çirkin, gey, lezbiyen, mezbiyen, biseksüel, trans, interseks, aseksüel, nonbinary, cis-hetero, kadın, erkek, biraz kadın biraz erkek, ne kadın ne erkek, ibne, lubunya, kuir, şarıl şarıl, zırıl zırıl, laço maço müzisyenlerin, YouTuber’ların, avukatların, yönetmenlerin, yazarların, akademisyenlerin, aktivistlerin ve onlarcasının yer alacağı 8. Boğaziçi Onur Haftası’nı duyurmaktan onur duyuyoruz.

Haftası (ya da ‘haftalar’ desek belki daha doğru olur) kapsamında gerçekleştirilecek birbirinden gullüm onlarca etkinlik, 31 Mayıs – 11 Haziran tarihleri arasında okulumuzun içinde ve dışında yağmurları gökkuşağına dönüştürecek. Büyük finalde ise Onur Yürüyüşü gerçekleşecek. Gökkuşağına açılan savaşı, tüm renklerimizle yeneceğiz.”

Programın detaylı ilerleyen günlerde belli olacak.

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ekranın unutulmayan babaları arasından favorini seç!
Ekranın unutulmayan babaları arasından favorini seç!