Sukûtum ikrar değil, yasaya saygındandır!

GÜNDEM 29.02.2024, 14:40
Sukûtum ikrar değil, yasaya saygındandır!

Oyuncu Fırat Tanış’ın eski sevgilisi İlkim Tamkan, dün sosyal medya hesabından açıklama yapmış ve Tanış hakkında şiddet, taciz ve tehdit iddialarında bulunmuştu. Ve Tanış için uzaklaştırma kararı aldırdığını açıklamıştı.

Piyanist İklim Tamkan, oyuncu Fırat Tanış'ın ilişkilerinin bitmesinin ardından kendisini psikolojik şiddete maruz bıraktığı, tehdit ettiği ve takipte bulunduğu gerekçesiyle uzaklaştırma kararı aldığını duyurmuştu dün. Tamkan açıklamasında, "Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat Tanış’ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum" dedi.

Tamkan'ın açıklamaları sonrası oyuncu Gonca Vuslateri ve müzisyen Aydilge de açıklamalarda bulundu. Vuslateri sosyal medyadan Fırat Tanış'a dair şu ifadeleri kullandı: Defterin sayfalarını aralardım da.. gebelikte kendimi geremem.. Bilinmesinden duyduğumuz tarifsiz 'görülüyor' hissi.. Göğsüme giden nefesi ve ilahi adalet duygumu tarif edemem.. Eminim kendisi yüzünden terapist kapılarında uyuyan kadın meslektaşları biraz olsun huzur bulmuştur.."

Sanatçı Aydilge ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımında şunları söyledi:

"Piyanist İklim Tamkan'ın Fırat Tanış tarafından şiddete maruz kaldığına dair açıklamasını okudum. Ve bir kez daha anladım ki ''Mesele sevmek değil azizim. Kime sorsan herkes seviyor zaten. Mühim olan güzel sevebilmek. Kırmadan, dökmeden, yormadan, acıtmadan...'' Malesef eğitim seviyesi yükselip, sanat da işin içine girince bunlar yaşanmaz diye umuyor insan. Belli farkındalıklar ve sanatsal incelikler sayesinde, yaralayıcı eril kodlar terbiye olmuştur diye umut ediyor insan.... Ama umutlar boşa çıkıyor...."

Dünden beri sessizliğe bürünen Fırat Tanış’tan beklenen açıklama geldi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

"Yıllarca varlığını savunduğum 6284 nolu yasanın gücünün ve toplumun kadının beyanı temelinde örgütlenmesinin gelecek yıllarda kendi kız çocuğum dahil herkesin iyiliğine olduğunun bilincindeyim. Bu nedenle de bir açıklam yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Ancak bilinmesini isterim ki;sükûtum ikrar değil, yasanın varlığına duyduğum saygıdandır.

Tüm süreç olması gerektiği gibi adli mercilerce yürütülecek ve yargının haklılığımı ortaya çıkaracağına ve oluşan mağduriyetimi sona erdireceğine inanıyorum."

Kamuoyuna saygılarımla

Nuri Fırat Tanış

Yorumlar (0)