TRT, Afrika Yayın Birliği’nin ortak üyesi oldu

GÜNDEM 17.12.2021, 23:23 18.12.2021, 14:10
TRT, Afrika Yayın Birliği’nin ortak üyesi oldu

TRT, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Afrika Yayın Birliği - African Union of Broadcasting (AUB) ortak üyeliğine imza attı. TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile AUB CEO’su Gregoire Ndjaka arasında imzalanan protokol ile TRT’nin Afrika kıtasındaki yayıncılarla yakın temas içerisinde olması ve iş birliği imkanları hedefleniyor.

Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yayıncılığı geliştirmek için önemli adımlar atan TRT, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Afrika Yayın Birliği ortak üyeliğine imza attı. Afrika’da yayıncılığın tüm yönlerini geliştirmek ve kaliteli yayınlar ile Afrika kıtasındaki ülkeleri desteklemek için 1962 yılında kurulan Afrika Yayın Birliği - African Union of Broadcasting (AUB), Afrika’nın gerçek imajının tüm dünyaya gösterilmesi amacı ile çalışıyor.

TRT’nin Afrika’daki yayıncılar ile yakın temas içerisinde olması hedefleniyor

Afrika ülkeleri, devlet başkanlarının, uluslararası kuruluşların ve Afrika Birliği Komisyonu’nun katılımlarıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında bir araya gelen TRT ve Afrika Yayın Birliği yönetimleri, TRT’nin ortak üyeliğini tamamlayan imza törenini gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen protokol ile TRT, Avrupa Yayın Birliği (EBU) ve Asya-Pasifik Yayın Birliği’nden (ABU) sonra bir uluslararası yayın birliğinin daha üyesi oldu. TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile AUB CEO’su Gregoire Ndjaka arasında imzalanan üyelik ile TRT’nin Afrika kıtasındaki yayıncılarla yakın temas içerisinde olması ve iş birliği imkanları hedefleniyor.

TRT, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ndeki standında TRT World, TRT Arabi, TRT Deutsch ve TRT Russian gibi uluslararası kanallarıyla da yer aldı.

Yorumlar (0)