27.11.2020, 11:03

Irkçılık konulu film tavsiyeleri!

İnsanlığın başındaki en büyük bela olan ırkçılık geçmişteki kadar yoğun ve “normal” olmasa da maalesef hala kuşaklardan beri süregelen kanıksama ile varlığını sürdürmeye devam ediyor. Mesela kesinlikle ırkçı olmadığını savunan kişiler “Benim de …… arkadaşım var ama...” dediğinde suratıma acı bir tebessüm oturuyor.

Bu hafta; Kara Veba’dan daha ölümcül ve tedavisi, aşısı olmayan bu hastalığı konu alan bu konu çevresinde gelişen birkaç film tavsiye edeceğim sizlere.

American History X

Benim için bir başyapıttır. 1998 yapımı filmin senaryosu David Mc Kenna’ya ait ve Tony Kaye tarafından yönetilmiş. Başrolde Edward Norton resmen döktürüyor. Kardeşi rolündeki Edward Furlong ise ondan aşağı kalmıyor. Bir neo-nazi / dazlak olan Derek Vinyard bir sokak kavgası sırasında zenci bir mahalleliyi vahşice öldürür. Hapiste geçirdiği sürede yaşadığı değişim ve hapis sonrası yaşamında kendisinin eski halini örnek alan kardeşi ile yaşadıkları filmin konusunun kabaca tanımı.

Fragmanı: 

12 Years a Slave

2013 Yapımı 12 Years a Slave / 12 Yıllık Esaret filminin senaristi John Ridley (Solomon Northup yeni olayı yaşayan gerçek kişinin 12 Years a Slave kitabı temel alınarak), yönetmeni ise Steve McQueen. Başrollerde Chiwetel Ejiofor, Michael Kenneth Williams bulunuyor. Bazı yan rollerde de sürpriz isimlere rastlayacaksınız. Filmin konusu New York’un kuzeyinde özgür bir zenci insan olarak yaşayan Solomon Northup’ın alıkonularak köle tacirlerine satılması ve sonrasındaki kurtuluş çabası. Açıkçası izlerken resmen daraldım. Hayır film kötü olduğu için o insanın yerine kendimi koyduğum için.

Fragmanı: 

Glory Road

2008 Yapımı filmin konusu; 1966 yılında Texas Western Üniversitesi basketbol koçu Don Haskins’in NCAA turnuvasına içinde zenci sporcuların da bulunduğu birtakım ile katılması ve yaşanılan sıkıntılar. Yönetmen James Gartner. Senaryo ise Christopher Cleveland ve Bettina Gilois’e ait. Irkçılığın neredeyse –neredeyse değil %100 hatta- devlet politikası olduğu bu dönemde takıma dahil ettiği zenci oyuncular sebebi ile kendisine gösterilen tepki ile takım içindeki çatışmalarla ve bir yandan da turnuvadaki rakipleri ile boğuşan Koç Haskins’in yaşadıkları gerçekten izlenmeye değer.

Fragmanı: 


 

Remember the Titans

Bir önceki film Glory Road ile aynı konu ama bu sefer spor olarak Amerikan futbolu var. Okulda üniversite değil lise. Bonus olarak da Denzel Washington’ın mükemmel performansı mevcut. Fakat geriye kalan ırkçı pislikler, hastalıklı insanlar aynı. Senaryo Gergory Allen Howard’a ait, yönetmen ise Boaz Yakin.

Fragmanı:

42

Bir spor filmi daha. 2013 Yapımı. Başrolünde; geçtiğimiz aylarda kanser sebebi ile kaybettiğimiz Chadwick Boseman var. Senarist ve yönetmen ise Brian Helgeland. Film 1947 Yılında, Major League Baseball’ın modern çağı diye adlandırılan dönemde ligde oynayan ilk zenci oyuncu Jackie Robinson’ın mücadelesini anlatıyor. Bu fere konu okulda değil, profesyonel ligde geçiyor.

Fragmanı:

Mutlu ve sağlıklı bir hafta dilerim.

Yorumlar (0)
-1°
açık
Günün Anketi Tümü
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?