“12 Punto 2024”ün finalistleri açıklandı

KÜLTÜR SANAT 17.04.2024, 20:51
“12 Punto 2024”ün finalistleri açıklandı

TRT tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto 2024”te uzun metrajlı film kategorisinde finale kalan 12 proje belirlendi.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto 2024”ün finalistleri belirlendi. Türk sinemasının önemli temsilcilerinden oluşan 5 kişilik ön jüri, başvuran projeleri değerlendirerek etkinlikte yarışacak uzun metrajlı 12 projeyi seçti. Finalist projeler “www.trt12punto.com” adresinde yayınlandı.

100’ün üzerinde uzun metrajlı film projesi arasından 12 finalist seçildi

Bu yıl 100’ün üzerinde uzun metrajlı film proje başvurusu yapılan 12 Punto 2024’te teknik kontroller neticesinde 80 senaryo ön jüri tarafından değerlendirildi. Bu yıl 12 Punto’nun ön jürisinde ödüllü yönetmenler Mahmut Fazıl Coşkun ve Murat Pay, oyuncu Vildan Atasever, sosyolog-yazar Fatma Barbarosoğlu ve sinema eleştirmeni Suat Köçer yer aldı.

Uzun metrajlı film kategorisinde uluslararası jüri tarafından seçilen 12 finalist arasından 3 projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve 6 projeye de “TRT Proje Geliştirme Ödülü” verilecek. 12 Punto 2024 Ödül Töreni’nde ayrıca “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan projeler de açıklanacak. 12 finalist projenin sahipleri bu yıl 6’ncı kez 7-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek “12 Punto 2024” kapsamında, dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yaparak senaryolarını geliştirecekler. Ayrıca dünyanın en önemli pazarlama ve sunum danışmanları ile filmlerini potansiyel yatırımcılar, ortaklar, fon yöneticileri ve sinema endüstrisinin karar vericileri ile paylaşmanın püf noktalarına dair görüşmeler yapacak.

Finalist projeler 12 Punto 2024 haftasında uluslararası danışmanlarla toplantı yaparken, bir yandan da film profesyonellerine ve sinemaseverlere yönelik Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimleri ile masterclasslar, paneller ve söyleşiler düzenlenecek. Ayrıca bir hafta boyunca her akşam TRT 2’de çeşitli söyleşilerin ve 12 Punto etkinliklerinin yer aldığı “12 Punto Özel” programı yayınlanacak.

“TRT Kısa Film Yapım Ödülü”nü kazanan projeler 12 Haziran’da açıklanacak

12 Punto 2024’e bu yıl 322 kısa metrajlı proje başvurusu yapıldı. Bu yıl 5’inci kez verilecek olan TRT Kısa Film Yapım Ödülü’nü kazanan 6 proje, 12 Haziran’da açıklanacak. “TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projelerin sahipleri 7-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 12 Punto 2024’te senaryo danışmanları ile projelerini geliştirecekler.

12 Punto 2024 Uzun Metrajlı Film Finalist Projeler:

- Uykusuz / Yönetmen: Ahmet Yurtkul / Yapımcı: Ahmet Yurtkul, Murat Saraçoğlu

- Benim Mutlu Ailem / Yönetmen: Alkım Özmen / Yapımcı: Alkım Özmen, Samet Hamiş

- Merhaba / Yönetmen: Ela Alyamaç, Aren Perdeci / Yapımcı: Ela Alyamaç

- Bayram Resitali / Yönetmen: Bekir Bülbül / Yapımcı: Halil Kardaş

- Sineklerin Yasası / Yönetmen: Tunahan Kurt / Yapımcı: Hasan Köroğlu

- Kirpilerin Savaşı / Yönetmen: M. Tayfur Aydın / Yapımcı: M. Tayfur Aydın

- Toz Baba Tekkesi / Yönetmen: Mehmet Bahadır Er / Yapımcı: Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach

- Toprağın Tuzu / Yönetmen: Murat Eroğlu / Yapımcı: Murat Eroğlu, Milad Khosravi

- İt / Yönetmen: Emin Fırat Övür / Yapımcı: Okan Üzey

- Saçma / Yönetmen: Fatih Özcan / Yapımcı: Osman Enes Yakut

- Taşkın Ovası / Yönetmen: Hasan Tuna Balkan / Yapımcı: Yunus Emre Tolan

- Kör / Yönetmen: Hakan Yonat / Yapımcı: Zeynep Koşar

Yorumlar (0)