24. İstanbul Tiyatro Festivali Kasım'da başlıyor

KÜLTÜR SANAT 19.10.2020, 17:12
24. İstanbul Tiyatro Festivali Kasım'da başlıyor

​İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 24.’üncü kez düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında yurt dışından ve Türkiye’den toplam 29 tiyatro, dans ve performans topluluğunun gösterisini sahnelerde ve çevrim içi platformda izleyicilerle buluşturacak.

Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl festival, sağlık ve hijyen önlemleri alınarak hem DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Babylon, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda hem de online.iksv.org adresinden izlenebilecek. Festival, programının çevrim içi bölümü yalnızca İstanbul’dan değil tüm Türkiye’den erişilebilir olacak.Bu yıl festival programında “Podacto” yapımı iki farklı ses performansından izleyicinin çeşitli araçlarla dâhil olacağı interaktif yapımlar, seyirciyi İstiklal Caddesi’nin unutulmaya yüz tutmuş mekânlarında gezdiren ya da izleyicinin “ev”ini bir galeriye dönüştüren birçok özgün proje de yer alacak.İstanbul Tiyatro Festivali programı pandeminin Türkiye tiyatro sahnesi üzerindeki ağır etkisini biraz olsun hafifletmek amacıyla bu yıl yerli yapımlara geniş yer ayırarak hem fiziki mekânlarda hem de çevrim içi platformda birçok yerli topluluğa alan açıyor. Pandemi koşulları altındaki hazırlık sürecinde “dijital tiyatro” kavramını da sorgulayan İstanbul Tiyatro Festivali’nin programındaki çevrim içi performansların büyük bir kısmı ise, dijital platform için özel olarak üretilmiş yapımlar olmalarıyla dikkat çekiyor.

Bu yıl festivalin Onur Ödülleri ise dansçı, koreograf Geyvan McMillen, yönetmen Işıl Kasapoğlu ve Belçikalı yönetmen Ivo van Hove’a sunuluyor.

​​24. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri 23 Ekim Cuma günü 10.30’dan itibaren biletix.com üzerinden satın alınabilecek. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi ve program ise tiyatro.iksv.org adresinde açıklanacak. 

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Yaz ekranında senin favori çiftin hangisi?
Yaz ekranında senin favori çiftin hangisi?