AKM Çocuk Sanat Festivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi

KÜLTÜR SANAT 18.04.2022, 14:35 18.04.2022, 14:49
AKM Çocuk Sanat Festivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi

Yeniden açıldığı günden itibaren kültür sanat dünyasına yön veren etkinlikleriyle nesiller boyu, sanatseverlerin hayatına dokunan AKM, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, 18-23 Nisan 2022 tarihleri arasında daha önce görülmemiş bir “Çocuk Sanat Festivali”ne ev sahipliği yapıyor. 

Festival, 18 Nisan sabahı çocukların bando eşliğindeki kortejiyle başladı. Festivalin açılış töreninde, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul Devlet Opera Balesi Müdürlüğü’nün Türkiye genelindeki çocuklara yaptığı çağrıyla gerçekleştirdiği 9. Ulusal Resim Yarışması’na katılan resimlerin görülebildiği serginin açılışını gerçekleştirdi. AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen açılışta İstanbul Devlet Opera ve Bale sanatçıları, “Hoffmann’ın Masalları” operasından kukla bebek Olympia’nın aryası ve Mozart’ın büyülü operası “Sihirli Flüt” operasından kuş adam Papageno ve kuş kadın Papagena’nın eğlenceli düetini seslendirdiler. Ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, çocuklarla birlikte sahneye çıkarak, bir hafta boyunca tüm çocukları AKM’ye davet etti.

Bakan Yardımcısı Yavuz, törenin ardından festival kapsamında gerçekleştirilen “Çocukların Gözünden AKM” sergisini ziyaret etti. Ziyareti sırasında AKM’yi fotoğraflayan yaşları 9-10 arasında çocuklarla bir araya geldi. 

Festivalin ilk günü; Türk Müziği atölyesinde çocuklar, usta sanatçı Yüce Gümüş’ten Türk Müziği hakkında bilgi aldılar.  “Müziğin ve Kokunun Resmi” atölyesinde Türk resim sanatındaki müzikal sahneleri öğrenen çocuklar, vitray atölyesinde “renkli resimler”le tanıştılar. “Füreya Koral ile Çılgın Tabaklar”da ise çocuklar usta seramik sanatçısı Füreya Korel’in desenlerini seramik tabaklara boyadılar. Çok Amaçlı Salon’da dijital akvaryumda çizdikleri balıkları canlandıran çocuklar, Renklerle Dans bölümünde de eğlencenin tadını çıkardılar.

Çocuklar, AKM Yeşilçam Sineması’nda “Kaptan Pengu ve Arkadaşları: Mandalina’nın Günlüğü” filminde eğlenceli saatler geçirdi.

Çocuklar, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun, “Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam” çocuk tiyatro oyununa da büyük ilgi gösterdiler.

Yarın AKM Çocuk Sanat Festivali’nde Neler Var?

Festival kapsamında yarın da çocuklar çeşitli etkinlikler ile 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşamaya devam edecek. “Boyama Evi”nde duvarları özgürce boyamanın tadını çıkarırken, interaktif akvaryumda kendi çizdikleri balıkları denizde yüzdürecekler. Renklerle Dans’ta birbirinden eğlenceli müziklerle 23 Nisan coşkusunu yaşayacaklar olan çocuklar, dev piyano üzerinde dans ederek müzik yapmanın keyfine varacaklar. 

Festival kapsamında yarın Çocuk Sanat Merkezi’nde “Konuşan Balıklar Tişört Boyama”, “Müziğin ve Kokunun Resmi”, “Füreya Koral ile Çılgın Tabaklar” ve “Vitray” atölyeleri düzenlenecek.

Yeşilçam Sineması’nda saat 13.00’te Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi gösterilecek. Tiyatro Salonu’nda ise saat 14.00’te İDOB’un “Dans Et Şarkı Söyle” müzikali sahnelenecek. 

Festival etkinliklerinin biletleri biletinial.com ve akmistanbul.gov.tr’den satın alınabilir.

Yorumlar (0)