Arter’in Yağmur Ormanı sergisi için söyleşecekler

KÜLTÜR SANAT 05.10.2020, 10:17 05.10.2020, 10:53
Arter’in Yağmur Ormanı sergisi için söyleşecekler

Composers Inside Electronics Inc. üyeleri John Driscoll ve Phil Edelstein, ses üzerine çalışan sanatçı Jeremy Woodruff ile, Arter’in yeni sezon sergilerinden Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) bağlamında 15 Ekim Perşembe günü saat 19:00’da çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirecek. “Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)’ün Gelişimine, Pratiklerine ve Kurulumuna İçeriden Bir Bakış” başlıklı etkinlikte Driscoll, Edelstein ve Woodruff, Yağmur Ormanı serisinin tarihsel gelişimine ve sanatsal felsefesine odaklanırken Arter’in kurulum sırasında eserle geliştirdiği, yapıtı ve imkânlarını genişleten özel ilişkiye de değinecekler.

Sonbaharı Dinleyen Gözler İçin, Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), Gökcisimleri Üzerine, KP Brehmer: Büyük Resim ve Alev Ebüzziya Siesbye: Tekerrür başlıklı beş yeni sergiyle karşılayan Arter’de Cevdet Erek: Bergama Stereotip ve Altan Gürman sergileri de devam ediyor. Ziyaretçilerini gerekli sağlık önlemleri çerçevesinde ağırlayan Arter, Öğrenme Programı kapsamında sunduğu çevrimiçi etkinliklerle sergi ve yapıtları katılımcıların yorumuna açıyor.

Koreograf Merce Cunningham, 1968’de benzer isimli dans gösterisi Yağmur Ormanı için David Tudor’dan bir müzik parçası sipariş etti. Yağmur Ormanı V, CIE’nin (Composers Inside Electronics, Inc) parçası olan besteciler John Driscoll ve Phil Edelstein tarafından David Tudor’la geçmiş Yağmur Ormanı IV işbirliklerine dayanarak kendi kendini icra eden bir ses yerleştirmesi olarak geliştirildi. Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), 2018’de Arter Koleksiyonu’na dahil edildi. Arter’in yeni sezonunda, Karbon adlı performans salonundaki sergilenişi, yapıtın üçüncü varyasyonunun dünya prömiyeri olma niteliğini taşıyor.

Arter’deki sergi bağlamında John Driscoll ve Phil Edelstein, ses üzerine çalışan sanatçı ve öğretim görevlisi Jeremy Woodruff ile 15 Ekim 2020 Perşembe günü saat 19:00’da “Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)’ün Gelişimine, Pratiklerine ve Kurulumuna İçeriden Bir Bakış” başlıklı çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirecek. Driscoll, Edelstein ve Woodruff söyleşide, Yağmur Ormanı serisinin tarihsel gelişimine ve sanatsal felsefesine odaklanarak, eserin (sergi mekânlarında sunulan diğer ses yerleştirmelerinden farklılıkları aracılığıyla) tasvir ettiği dünyada ikamet etme biçimine; özellikle de Arter’in Yağmur Ormanı V ile kurulum sırasında geliştirdiği, yapıtı ve imkânlarını genişleten özel ilişkiye nasıl etki ettiğine değinecekler. İngilizce olarak gerçekleşecek söyleşide Türkçeye simultane tercüme yapılacak.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sen hangisi gibi bir aşk yaşamak isterdin?
Sen hangisi gibi bir aşk yaşamak isterdin?