Borusan Sanat'ta bu hafta neler var?

KÜLTÜR SANAT 09.05.2022, 17:44
Borusan Sanat'ta bu hafta neler var?

Borusan Sanat, gerçekleştirdiği fiziki ve dijital konserleri ile yıldız solist ve şefleri izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. 12 Mayıs Perşembe saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde BİFO, “BİFO Yıldızlarla: Seste Saklı Güzellik” başlıklı konserde sezonu görkemli bir şekilde kapatıyor. Sascha Goetzel yönetimindeki topluluk, yıldız sanatçılara eşlik ettiği sezonun son konserinde en sevilen operalardan en beğenilen aryalarla müzikseverlerin karşısında olacak. Dijital konserlerine ise tüm hızıyla devam eden Borusan Sanat, 14 Mayıs Cumartesi saat 20.00’de Nova Muzak serisinin 32. konserinde Brom’un ilk kez Borusan Müzik Evi sahnesinde izleyicilerle buluştuğu konseri borusansanat.tv üzerinden yayınlıyor.

BİFO’dan sezona yıldız sanatçılarla görkemli bir veda!

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 2021/2022 sezonunu muhteşem bir konserle kapatıyor. 12 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, yıldız sanatçılara en sevilen operalardan en beğenilen aryaları seslendirirken eşlik edecek. Soprano Ekaterina Siurina, Paris’te Palais Garnier’deki Titus’un Merhameti temsilinde Servilia, Covent Garden ve Metropolitan’da Gilda ve Susanna rolleriyle harikalar yaratmış; mezzosoprano Elena Maximova, La Scala ve Avrupa’nın pek çok büyük sahnesinde Carmen, Metropolitan’da ise Yevgeni Onegin’in Olga’sı olarak izleyenleri büyülemişti. Çıkışını Salzburg Festivali’nde yaparak dünyanın en büyük sahnelerine açılan ve üstün yeteneğiyle takdir toplayan tenor Peter Sonn ve son olarak Papageno, Onegin ve Mercutio rollerinde ayakta alkışlanan bariton Bogdan Baciu ile birlikte BİFO, yine unutulmayacak bir konsere ve geceye imza atacak.

Konser öncesinde Serhan Bali ve Aydın Büke, Zorlu PSM Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 arası müzik üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek. Bu sohbetin devamı ve konser, canlı olarak Karnaval radyosu olan Borusan Klasik üzerinden dinlenebilecek.

Brom’un ilk kez Borusan Müzik Evi sahnesinde yer aldığı konser, borusansanat.tv’de !

Çevrimiçi video platformu borusansanat.tv üzerinden yayınladığı konser kayıtlarıyla izleyicileri ile buluşmaya devam eden Borusan Sanat, bu hafta da birbirinden değerli sanatçıları ağırlıyor. Borusan Sanat ve KOD Müzik işbirliğiyle müzik hayatımıza yeni bir soluk kazandıran Nova Muzak, Borusan Müzik Evi’nde serüvenine devam ediyor! 14 Mayıs Cumartesi saat 20.00’de yayınlanacak serinin 32. konserinde Nova Muzak, Brom’u ağırlıyor. 2008’de kurulan ve Dmitry Lapshin, Ivan Bursov, Felix Mikensky, Bogdan Ivlev’den oluşan Brom, Rus avangart caz/doğaçlama müzik sahnesinin yeni kuşak en önemli isimlerden biri. Üçlü olarak müzikal kariyerine başlayan topluluk, kadrosunu genişleterek elektroniklerde ve tuşlu çalgılarda Felix Mikensky’yi Brom’a ekledi. Geçtiğimiz yıl Japon trompet ustası Toshinori Kondo ile kayıtlar yapan Brom’un ilk defa Borusan Müzik Evi sahnesinde izleyicilerle buluştuğu bu konser iki hafta boyunca borusansanat.tv üzerinden izlenebilecek! Konser öncesinde Back on Stage ekibinin gerçekleştirdiği söyleşilere ise 19.30’dan itibaren aynı kanaldan ulaşılabiliyor.

“Erkin’i Dinlemek” borusansanat.tv’de!

Bu hafta da borusansanat.tv üzerinden yayınlanmaya devam eden “Erkin’i Dinlemek” başlıklı konserde BİFO, Cumhuriyetin ilk kuşak çoksesli müziğin öncü bestecilerinden biri olan Ulvi Cemal Erkin’in yapıtlarını seslendiriyor. Onursal şef Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, yurtiçi ve yurtdışında prestijli pek çok orkestrayla konserler veren, David Oistrakh Keman Yarışması, Lipinski-Wieniawski Genç Müzisyenler Yarışması, Berlin Uluslararası Müzik Yarışması ve Viyana Uluslararası Müzik Yarışması gibi yarışmalardan pek çok ödül ve onur derecesine layık görülen solist kemancı Elvin Hoxha Ganiyev ve ülkemizin değerli piyanistlerinden biri olan Gökhan Aybulus’a eşlik ediyor. Ulvi Cemal Erkin’in aramızdan ayrılışının 50. yılında, piyano ve keman konçertolarının seslendirileceği bu konser, Erkin’in önemli eserlerinden biri olan 1. Senfoni ile sona erecek.

Serhan Bali ve Aydın Büke konser öncesi keyifli sohbetleriyle borusansanat.tv’de yer alacak.

Yorumlar (0)