"Ceviz Ağacı" filmine İtalya'dan 2 büyük ödül

KÜLTÜR SANAT 10.09.2021, 13:31 10.09.2021, 15:09
"Ceviz Ağacı" filmine İtalya'dan 2 büyük ödül

İtalya’nın önemli festivallerinden olan ve bu yıl 8.si düzenlenen Uluslararası Torino Underground Film Festivali'nin yarışma programında bu yıl 13 kurmaca, 16 belgesel, 51 kısa film yer aldı. 31 Uzun metraj filmin de yarışma dışı olarak gösterildiği festival bu yıl hibrit olarak yapıldı. Filmler hem sinemalarda gösterildi hem de ulaşamayanlar online olarak izleme şansına oldu. Festivalde Türkiye’yi senaristliğini ve yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı Ceviz Ağacı filmi temsil etti. 

İlk Türkiye-İran ortak yapımı sayılan Ceviz Ağacı filmi festivalden en iyi film ve en iyi Kurgu Ödüllerini aldı. Kurgu ödülünü daha evvelden Bahman Gobadi’nin Kaplumbağalar da Uçar ve Daryush Mehrcuyi’nin Armut ağacının filmlerinin kurgusuyla adından söz ettiren İranlı Usta Kurgucu Mostafa Khergepoush aldı. Ödül törenine online olarak bağlanan yönetmen Faysal Soysal jüriye seçiminden dolayı teşekkür ederken özellikle Kurgucu Mustafa’nın ödül almasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken bütün film ekibinin emeğinin büyük olduğunu hatırlatıp film ekibine ve emeği geçenlere teşekkür etti. Şiirsel İtalyan sinemasından da büyük ilham aldığını söyleyen yönetmen Soysal, Şiirsel Sinema’nın henüz ölmediğini ve bir gün küllerinden yeniden dirileceğine de filminin gösterim öncesinde yaptığı söyleşide göndermelerde bulundu.

İlk Türk-İran ortak yapımı olan Ceviz Ağacı filminin çekimleri Türkiye’de Sinema Genel Müdürlüğü’nün, Trt’nin ve bazı yerel kuruluşların katkıları ile gerçekleşirken Post-Prodüksiyonu İran’ın köklü kurumu olan Farabi Cinema Foundation’ın film fonu ile gerçekleşti. Ceviz Ağacı filminin varoluşunda Türkiye’nin en iyi oyuncu (Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, Rıza Akın) ve teknik ekibi (Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir, Ses Operatörü Mustafa Bölükbaşı)çalışırken Post-Prodüksiyonunda da İran’ın en iyi sanatçıları (Kurgu: Mostafa Khergepoush, Ses Tasarımı: Mohsen Roshan, Muzik: Payam Azadi, Renk:Hootan Haghshenas ) görev aldı.  

Festivallerin programlarının gittikçe birbirine benzediği bir zamanda Torino Underground Film Festivali popüler olmayan ve herhangi bir sebeple büyük festivallerin dikkatinden kaçmış ama sinema diline katkısı, yaratıcılığı ve biçimsel olarak yenilikçiliğiyle dikkatleri üzerine çeken filmleri davet eden bir festival olarak tanınıyor. Bu sebeple aslında bu festivalin seçkisine girmek daha zor. Bu yönüyle Türkiye’den Ceviz Ağacı filminin seçilmiş olması Türkiye sineması adına büyük bir başarı. 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Senin favori yeni sezon dizin hangisi?
Senin favori yeni sezon dizin hangisi?