Değirmenci'nin 'Bul Beni' sergisi Brieflyart Galeri'de!

KÜLTÜR SANAT 17.11.2023, 22:06 17.11.2023, 22:11
Değirmenci'nin 'Bul Beni' sergisi Brieflyart Galeri'de!

Sanatında insan-doğa ilişkisine odaklanan İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” başlıklı yeni kişisel sergisi, Yusuf Taktak, Emre Zeytinoğlu, Altan Çelem, Erkan Doğanay gibi sanat dünyasından tanınmış isimlerin de katılımlarıyla gerçekleşen özel bir davetle 16 Kasım’da Brieflyart Galeri’de ziyarete açıldı. Eserlerinde, ada metaforlarıyla sorguladığı yaşamı, içinde bulunduğumuz distopik düzene karşı bir ütopya olarak adeta yeniden oluşturan Değirmenci’nin “Bul Beni” adlı yeni sergisi, sanatçının kitap sayfalarına çizdiği ada resimleri, kağıt üzerine çini mürekkebiyle yaptığı “yalnızlık haritaları” resimleri ve pişmiş topraktan oluşan “Göç Portreleri” başlıklı büst serisinden oluşuyor.

Türkiye’nin sanat ortamına 2020 yılında dahil olan ve 2022’den bu yana Gümüşsuyu’ndaki fiziksel mekânında plastik sanatlara kucak açan Brieflyart, İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

DÜŞ ADALARINI ÇİZİYOR

Sanatını insan-doğa ilişkileri üzerine yoğunlaştıran İsmet Değirmenci, “Bul Beni” sergisinde ada metaforlarıyla sorguladığı yaşamı; kendini bulma, uzaklaşma, yeni bir yer ve yaratma kavramları üzerinden ele alarak içinde bulunduğumuz distopik düzene karşı bir ütopya olarak yeniden oluşturuyor. 16. yüzyılda dünya keşiflerine katılan haritacı ressamların uzun yolculukları boyunca sevgilileri için çizdikleri “olmayan” adalar gibi, sanatçı da kendi düş adalarını çiziyor.

Önceki sergilerinde olduğu gibi “Bul Beni”de de insanın yaşamsal döngüsü içinde hem kendisinin hem de bütünün parçalarıyla sürekli bir devinim içinde olduğu düşüncesine yoğunlaşan İsmet Değirmenci, akış, oluş ve yürüyüş felsefesinden hareketle her seferinde yeni malzemeler aracılığıyla doğada olma halini, doğayla uyumlu ve barışçıl bir deneyimi sanatseverlerle paylaşıyor. Serginin bir bölümünde Değirmenci’nin, Alain de Botton’ın Romantik Hareket ve Nikos Temelis'in Arayış kitaplarının sayfalarına çizdiği ada resimleri yer alıyor. Diğer bölümde ise izleyicileri, sanatçının kağıt üzerine çini mürekkebi kullanarak yaptığı “yalnızlık haritaları” resimleri ve pişmiş topraktan oluşan “Göç Portreleri” başlıklı büst serisi bekliyor. Sergi için hazırlanan katalogda ise Emre Zeytinoğlu’nun yazısı yer alıyor.

“Bul Beni”, 16 Kasım – 10 Aralık 2023 tarihlerinde salı-cumartesi günleri 11.00 – 19.00; pazar günleri 13.00 – 19.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

İSMET DEĞİRMENCİ HAKKINDA

İsmet Değirmenci, 1964 yılında Marmara Adası'nda doğdu. 1991 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul'daki Ortaköy Heykel Atölyesi Galerisi'nde ilk kişisel resim sergisi “Ada”yı düzenledi. O zamandan beri Değirmenci birçok kişisel resim sergisi açtı ve çok sayıda karma sergiye katıldı. 1995 Esbank XII. Yunus Emre Resim Yarışması'nda “Başarı Ödülü”nü aldı. Değirmenci 2002 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ders vermektedir.

Yorumlar (0)