DEVRİM’in galasına ünlü akını

KÜLTÜR SANAT 27.04.2024, 10:54 27.04.2024, 11:10
DEVRİM’in galasına ünlü akını

Dünyaca ünlü ressamımız Devrim Erbil’in yaşamına ve sanatına içeriden bir bakış; 

“DEVRİM” belgeselinin galası, sanat, iş ve cemiyet hayatından ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşti.

Türk resim sanatında adı gibi bir devrim yapan “Devrim”in hikâyesi 29 Nisan’da Netflix’te sanatseverlerle buluşuyor.

Dünyaca ünlü ressamımız Devrim Erbil’in yaşamına ve sanatına içeriden bir bakış sunan, yapımcılığını Vildan Mumcu Özol ile Gökhan Mumcu’nun üstlendiği  “Devrim” belgeselinin galası Cuma akşamı Kanyon sinemalarında yapıldı. 

Usta sanatçının kendi anlatımıyla hayat yolculuğunun kilometre taşlarını paylaştığı belgeselin gösterimine, sanat, iş ve cemiyet hayatından Devrim Erbil’in oğlu Barış Erbil, Aslı Tandoğan, Cansel Elçin, Zeynep Tuğçe Bayat, Ece Özdikici, Esra Ronabar, Arzu Kunt, Zerrin Arbaş, Nebi Birgi, Taner Rumeli, Ceren Benderlioğlu, Sümeyra Koç, Alara Bozbey, Ceren Aksan, Dilara Yurduseven, Nefise Karatay, Arzu Kunt, Göktuğ-Olcay Sevinçli, Ece Göksu, Ceren Akdağ, Eylem Şenkal, Ece Göksu, Melike Öcalan, Kerem Cem, Sena Seçen, Tolga Özol ve Coşkun Aral katıldı. 


 

“İKİLİ BAKIŞ’LAR”

Bitmeyen bir üretim gücüyle 60 yılı aşkın süredir resim yapan, Akademi’de sayısız öğrenci yetiştiren, eserleri dünyanın dört bir yanında sergilenen dünya çapında bir sanatçı Devrim Erbil. Doğanın ritmini çizgilerle anlatan, ağaç ve kuş soyutlamalarıyla ayrışan, Anadolu çeşitlemeleri ve İstanbul serileriyle tanınan Devrim Erbil, özgün baskı yöntemleri ya da halı dokumaları gibi farklı teknikleri denemekten de çekinmiyor. Minyatür sanatının kompozisyon düzeninden lirik ve geometrik soyutlamalarına, monokrom renk kullanımından iki farklı boyutu iç içe geçirdiği “ikili bakış”larına Türk resminde adı gibi bir devrim yapan “Devrim”in hikâyesi...


Belgeselin yönetmeni Batuhan Tuncer, görüntü yönetmeni Burcu Camcıoğlu. Çekimleri 2023 yılında başlayan, 2024 yılında tamamlanan belgeselin müzikleri Murat Tuğsuz’a ait. Gazeteci ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral’ın danışmanlığında, Azade Aslan Kalaycı’nın senaryo tasarım ve editörlüğünü üstlendiği ‘Devrim’le, sanatçının kendi anlatımıyla ekrana yansıyan, renklerin eşliğinde, başarılarla dolu bir yolculuğa çıkacaksınız.

DEVRİM ERBİL

Devrim Erbil 1937'de Uşak'ta doğdu. 1955'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü`ne girdi. Galeride Halil Dikmen'in, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencisi oldu.
1959`da Soyutçu 7'ler grubunu kurdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü`nü bitirdi. 1962'de Akademi'ye asistan oldu. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli Atölyelerinde görev aldı. 1963'te Tülay Tura, Altan Gürman, Adnan Çoker ve Sarkis'le Mavi Grubu kurdu. 1965`de İspanya Hükümeti'nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrit ve Barcelona'da başladığı meslek araştırma ve incelemelerine Paris ve Londra'da devam etti. 1969`da Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği başkanlığı görevinde bulundu. 1970 yılında İ.D.G.S Akademisi'nden doçentlik unvanı aldı. 1975`de Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı yaptı. 1979'da İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü`ne atandı; üç buçuk yıl süreyle bu görevde bulundu. 1981 yılında İ.D.G.S Akademisi'nde Profesörlüğe yükseldi. 1985`de Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, 1988’de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirildi. 1991’de Devlet Sanatçısı Unvanı ile onurlandırıldı. Devrim Erbil yurtdışında pek çok karma sergi açtı. Türk Sanatını tanıtan sergilerin komiserliğini yaptı. (İskenderiye, Belgrad, Sofya, Kuveyt) Sanat üzerine konferanslar verdi, yazılar yayınlandı. Sanatçının eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel müzelerinde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesi’nde, Banja Luka Umnetnicka Galerija`da Ben and Abby Grey Foundation Koleksiyonu'nda, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu`nda, yurtiçi ve yurtdışında resmi kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında onlarca sergi açan sanatçı pek çok ödülün de sahibi.

Yorumlar (0)