Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde 2. yıl heyecanı başlıyor!

KÜLTÜR SANAT 25.08.2022, 11:38 25.08.2022, 14:52
Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde 2. yıl heyecanı başlıyor!

İlk yılında sinema profesyonelleriyle Diyarbakır’daki sanatseverleri bir araya getiren ve heyecanlı bir sinema tutkusunu yaşatan Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali, ikinci yılında sinemaseverlerle bir araya gelmeye hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşlığında düzenlenecek olan 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali, 12-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema derneği (DİSİNEDER) tarafından organize edilen festival, ayrıca Yenişehir Belediyesi ve Sur Belediyesi tarafından da destekleniyor. Yönetmen ve yapımcı Serhat Gönen’in direktörlüğünde düzenlenecek olan festival, Diyarbakır’da günümüze kadar sürekliliği olan bir festival olmamasının eksikliğini tamamlamak amacıyla yola çıkmıştı.

Festivalin danışmanı İpek Tuzcuoğlu oldu

Diyarbakırlı sinemaseverleri Diyarbakır’da bir çatı altına toplamayı hedefleyen festival, bu yıl ‘Uluslararası’ kategoriyi de bünyesine ekleyerek yoluna devam ediyor. Festivalin bu yılki danışmanlığını ise, sürpriz bir isim gerçekleştirecek. Meslek birliği BİROY’un temsilcisi olarak Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu’nda iki yıl boyunca kurul üyeliği yapan ve 2022 yılı itibariyle Kültür Bakanlığı temsilcisi olarak görev yapan başarılı oyuncu İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanı oldu. Rol aldığı “Asmalı Konak” dizisindeki rolüyle adını geniş kitlelere duyuran Tuzcuoğlu, meslek tecrübelerini festival katılımcılarıyla paylaşacak.

Yarışma filmleri yakında açıklanacak

Nisan ayında başlayan festivalin yarışma bölümü için kısa film başvuruları, 25 Ağustos’ta sona erdi. Festivalde bu yılki filmler; Ulusal Kısa Kurmaca, Ulusal Kısa Belgesel ve Uluslararası Kısa Film Yarışması olmak üzere üç ayrı kategori üzerinden değerlendirilecek. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler, toplam 15 ödül heykelciği ve 40 bin TL’lik ödül için yarışacak. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler ise çok yakında açıklanacak. 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde ayrıca kısa film yarışmasında yarışan filmlerin ve özel gösterim seçkisine alınan filmlerin gösterimleri de yapılacak. Aynı zamanda festival kapsamında; atölyeler, söyleşiler, sergiler ve masterclass çalışmaları da yapılacak.

Yorumlar (0)