‘İçimizdeki Şeytan’ sergisi sanatseverlerle buluşacak

KÜLTÜR SANAT 30.06.2020, 13:23
‘İçimizdeki Şeytan’ sergisi sanatseverlerle buluşacak

Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecinde Contemporary İstanbul'dan da tanıdığımız moda ve sanat fotoğrafçılığının ülkemizdeki önemli isimlerinden olan Ufuk Altunkaş geçtiğimiz Nisan’da gerçekleşmesi gereken İçimizdeki Şeytan (Inner Demon) sergisini pek çok sanatçı gibi ertelemek zorunda kalmıştı. Normalleşme sürecini takiben hazırlıklarına tekrar başlayan Ufuk Altunkaş bu sergide 7 ölümcül günahtan esinlenerek insanların iç benliğindeki kötü duyguları ve arzularını fotoğraflamayı planlıyor.

Ufuk Altunkaş, geçtiğimiz günlerde Art Basel'deki ‘Duvara bantlanmış Muz’ temasını fotoğraflarına entegre ederek sosyal medyada dikkat çekmişti. Sanatçı, bu tip göndermeleri ve sosyal konuları işlemeyi sevdiğini dile getirip yeni sergisinde de benzer durumların olacağının ipuçlarını verdi.

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Ufuk Altunkaş şöyle dedi; “Bu fikirlerim için bana kızabilirler ama ne yazık ki insanların şeytani dürtüleriyle hareket ettiklerine inanıyorum. Esin kaynağım da 7 ölümcül günah. Sergilerimden 1 kişi bile feyz alsa oldukça mutlu oluyorum. Çünkü benim için her zaman nitelik, niceliğin önünde oldu. Sadece insanların kendi içgüdülerini fark edip bu konularda kendilerine bir öz eleştiri yapmasını sağlamak istiyorum. En azından ateşi büyütmek değil de, yakmaya çalışıyorum diyelim. O kötü içgüdüleri günlük hayatımızda deneyimlediğimiz şekilde insanlara sunmak istiyorum. Amaç, hepimizi kendimizle yüzleştirmek… En azından bunu başarabilirsem ne mutlu bana”.

Ufuk Altunkaş, ‘İçimizdeki Şeytan' sergisinin 2020 gibi kaotik bir yıla denk gelmesi ve sancılı bir yaratım sürecinden geçmesine karşın ekim ayı içerisinde gerçekleşeceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?