Kundura Sahne’nin kapıları "REVERT" ile açılıyor

KÜLTÜR SANAT 14.09.2021, 14:06 14.09.2021, 14:43
Kundura Sahne’nin kapıları "REVERT" ile açılıyor

Beykoz Kundura’nın disiplinlerararası performans sahnesi Kundura Sahne, pandemi nedeniyle ertelenen fiziksel açılışını 1 Ekim’de, özgün dans projesi REVERT ile yapıyor. Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın Kundura Sahne’ye ve mekâna özel koreografisini yaptığı eser; insan bedeninin ilkelliğine, zekâsına ve zamansızlığına odaklanıyor. Bedeni; zamanı aktarma, taşıma, iletme aracı olarak ele alan Tuna’nın, “Eklentilerden arınmak ve başlangıç yapısına, ilkel ve kök olana dönmek” anlamları taşıyan ‘Revert’ kelimesinden hareketle ve bütünsel yaklaşımla tasarladığı eser, pandemi döneminde üretildi. Bir Kundura Sahne yapımı olan REVERT’in Tuğçe Ulugün Tuna’nın eşliğinde hazırlanan ses tasarımını Vahit Tuna, ışık tasarımını ise Utku Kara üstlendi. Ekim ayı boyunca sınırlı sayıda izleyici ile buluşacak gösterinin biletlerini beykozkundura.com​ adresinden satın alabilirsiniz.

Beykoz Kundura’nın performans sanatlarına yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlayan sahnesi Kundura Sahne, pandemi nedeniyle ertelenen açılışını 1 Ekim’de, özgün dans projesi REVERT ile yapıyor.

Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın konsept, koreografi ve videografisini üstlendiği “REVERT: Zaman Aşıldı”; insan bedeninin ilkelliğine, zekâsına ve zamansızlığına odaklanan disiplinlerarası bir dans projesi. Kundura Sahne’ye ve mekâna özel tasarlanan eser; geçmiş ile gelecek arasında duran beden üzerinden, bilincin tüm katmanlarındaki bütünün bilgisi, deneyimi ve itkisini şimdiki ana taşımayı amaçlıyor.

Beden ve dans ile ‘köklere dönmek’

Bedeni, zamanı aktarma, taşıma, iletme aracı olarak ele alan Tuğçe Ulugün Tuna, beden aracılığıyla, yolculuğa, arayışlara ve gerçek ile sürreal arasındaki ince köprüye odaklanıyor. Sanatçının gördüğü bir rüyadan açığa çıkan REVERT, “Eklentilerden arınmak ve başlangıç yapısına, ilkel ve kök olana dönmek” anlamları taşıyan ‘Revert’ kelimesinden hareketle yola çıktı ve bütünsel yaklaşımla pandemi sürecinde üretildi. Tuğçe Ulugün Tuna’nın eşliğinde ses tasarımını Vahit Tuna, ışık tasarımını Utku Kara’nın üstleneceği eserde sanatçıya çağdaş dans sanatçıları Aybike İpekçi, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Ançel, Ezgi Yaren Karademir, Furkan Yıldız, Gizem Seçkin, Hilal Sibel Pekel, Umut Özdaloğlu, Yoseob Kim eşlik edecek.

Ekim ayı boyunca Cuma günleri tek seans, Cumartesi ve Pazar günleri ise iki seans halinde seyirciyle buluşacak REVERT’in İndirimli 60 TL, Tam 80 TL’den satışa sunulan biletlerini beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

Bir sahneden fazlası

1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri miraslarından olan, 2018’den beri de İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezine dönüşen Beykoz Kundura’nın çatısı altında kurulan Kundura Sahne, çağdaş performans sanatlarına odaklanarak yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlıyor.

Hollandalı Theater Advies​ ve TenBras​ firmalarının danışmanlığında 2020 yılında tamamlanan sahne, etkileyici restorasyonuyla dikkat çekerken; İtalyan ve Orta Sahne olmak üzere farklı kullanımlara sağladığı imkânla yerli performans dünyası için de alternatif bir alan yaratacak.

Kundura Sahne, 50’den fazla dünya şehrinde sergilenen meşhur Rimini Protokoll​ projesi ‘Remote X’in yerel yapımcılığını üstlenerek geçen yıl başlattığı performansı Remote İstanbul ve Productiehuis Theater Rotterdam ortaklığında ve Dutch Performing Arts’ın desteğiyle Haziran ayında ilki yapılan konsept ve pratik geliştirme programı PerformLab’in de aralarında olduğu uluslararası projelere evsahipliği yapmayı da sürdürecek. Kundura Sahne’nin kapıları seyirciye ilk kez 1 Ekim 2021 tarihinde açılacak.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Senin favori yeni sezon dizin hangisi?
Senin favori yeni sezon dizin hangisi?