Malatya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

KÜLTÜR SANAT 15.12.2021, 11:04 15.12.2021, 13:38
Malatya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

10. Malatya Uluslararası Film Festivali, 14 Aralık Salı akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve pek çok ünlü ismin katıldığı kırmızı halı geçişi sonrası ödül töreniyle kapanışını gerçekleştirdi. 10’uncu yaşını kutlayan festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçe belediyeleri tarafından yönetmen Haydar Işıık’ın direktörlüğünde gerçekleşti.

Festivalin Onursal Başkanı Malatya Valisi Aydın Baruş, festival başkanı da olan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın ev sahipliğini üstlendiği, CNNTurk ekranlarından canlı yayınlanan ödül töreninin sunuculuğunu Hande Subaşı ve Ruhi Sarı ikilisi yaptı. Bu yıl, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen ARSLANTEPE temalı festivalin son gününde heyecan doruktaydı. 

Ödül törenine festivalde yarışan filmlerin yönetmen ve oyuncularının yanı sıra Serdar Gökhan, Bennu Yıldırımlar, Burcu Kara, Serdar Akar, Selçuk Kılıç, Mine Doğan, Birol Yıldız, Yağmur Ün, Engin Çağlar, Nesrin Ünlü, Arzu Yanardağ, Ümit Okur, Ahmet Somers, Müfit Can Saçıntı, Tolga Ortancıl, Ahmet Tarık Papuççuoğlu, Begüm Çağla Taşkın, Filiz Bozok, Mert Turak gibi pek çok ünlü isim katıldı. 

FESTİVALİN EN İYİ FİLMİ: ÇATLAK 

10’uncu yaşını kutlayan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ‘’En İyi Film’’ ödülünü yönetmenliğini ve senaristliğini Fikret Reyhan’ın yaptığı ‘’Çatlak’’ kazandı. ‘’En İyi Senaryo’’ ödülünü de almaya hak kazanan Fikret Reyhan’ın yönettiği filmin başrol oyuncularından Hakan Salınmış ise ‘’En iyi Erkek Oyuncu’’ ödülüne layık görüldü. ‘’En İyi Yönetmen’’ ödülü ise ‘’İki Şafak Arasında’’ filminin yönetmeni Selman Nacar’ın oldu. Festivalde ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünü ise Koridor filmindeki rolüyle Emel Göksu ve Bembeyaz filmindeki rolüyle Ece Çeşmioğlu paylaştı. ‘’En İyi Belgesel Film’’ ödülünü yönetmenliğini ve yazarlığını Didem Şahin’in üstlendiği Acı ve Tatlı, ‘’En İyi Kısa Film’’ ödülünü ise yönetmenliğini Nuri Cihan Özdoğan’ın yaptığı Aynı Gecenin Laciverti kazandı. ‘’En İyi Film’’ ödülünü kazanan Çatlak’ın yönetmeni ve senaristi Fikret Reyhan, ‘’Çok onur verici bir durum. Ne diyeceğimi de bilemiyorum. Senaryo bir filmin en önemli yapı taşı. Fakat ondan önce şunu söylemek isterim ve çok şanslıydım ki iyi bir ekibimi vardı. Herkese teşekkür ediyorum. İlk kısa filmimden beri yanımda duran kardeşim Nizam adına bu ödülü alıyorum’’ dedi. 

‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü kazanan Çatlak’ın başrol oyuncularından Hakan Salınmış ise, ‘’Çok büyük bir onur ama söyledikleri gibi çok iyi bir ekiptik. Bu güzel ekip olmaza bu ödül gelmezdi’’ diye sözlerini bitirdi.  ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünü paylaşan ikiliden Koridor filminin oyuncusu Emel Göksu, ‘’Medeniyetin beşiği Malatya’dan, doğduğum şehirden bu ödülü almak çok onur verici. Bana bu mutluluğu yaşatan herkese teşekkür ediyorum‘’ diye konuşurken, ödüle layık görülen fakat festivale katılamayan Bembeyaz filminin oyuncusu Ece Çeşmioğlu gönderidiği mesajında ödülünü ‘’tüm dünyada sorgulayan ve soran tüm kadınlar adına’’ aldığını açıkladı.

10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ‘’En İyi Yönetmen’’ ödülünü kazanan Selman Nacar, ‘’Öncelikle bir film çekim öncesi yapımcıları ikna etmek gerekiyor. Yapımcılarımıza, tüm destekçilerimize ve oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Ve annem için bu ödülü anlıyorum. Festivallerin devam etmesi dileğiyle’’ diyerek ödülünü aldı.   

10. Malatya Film Festivali’nin Kazananları

 • Kısa Film Jüri Özel Ödülü  - Şin (Yaş)
 • Kısa Film 3. Ödülü – Headshot
 • Kısa Film 2. Ödülü – Biz Susunca
 • Kısa Film 1. Ödülü – Aynı Gecenin Laciverti 
 • Belgesel Jüri Özel Ödülü – Bir Ömür Anadolu 
 • En İyi Belgesel Film – Acı ve Tatlı 
 • SİYAD En İyi Film Ödülü – Çatlak
 • FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü – İki Şafak Arasında / Selman Nacar
 • Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü – İçimdeki Kahraman / Ali Saran
 • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Koridor / İlker Berke
 • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Çatlak / Hakan Salınmış 
 • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Koridor / Emel Göksu, Bembeyaz / Ece Çeşmioğlu
 • En İyi Senaryo Ödülü – Çatlak / Fikret Reyhan
 • Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü -  Lacivert Gece
 • Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü – İki Şafak Arasında
 • En İyi Yönetmen Ödülü – Selman Nacar
 • En İyi Film Ödülü – Çatlak 

Yorumlar (0)