Okan Bayülgen “Richard" oyununu anlattı

KÜLTÜR SANAT 21.01.2023, 10:39 21.01.2023, 14:06
Okan Bayülgen “Richard" oyununu anlattı

Sahne heyecanını paylaşan sanatçıların hem birbirlerine merak ettiklerini sordukları hem de sahne tozu yutmanın kendileri için anlamını paylaştıkları Zorlu PSM’nin YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”ın özel bölümünde; Shakespeare’in III. Richard’ını yeniden uyarlayarak hayata geçirdiği “Richard” oyunuyla Okan Bayülgen ile proje danışmanları Yalın Alpay ve Dr. Başar Akman’ın keyifli sohbetleri yer alıyor. 

Okan Bayülgen, programın başında oyunla ilgili kapsamlı bir bilgilendirme yaparak; “Oyunumuz seyircileri neden ilgilendiriyor dersek; bugünün entelektüel seyircisine ve özellikle tiyatro takipçisine çözülmesi gereken bugünün sorunlarını sunarak birleştirmesi zevk verici bir yapboz gibi takip etmesini sağlıyoruz. Friedrich Nietzsche’den Jean Baudrillard ve Alain Badiou’ya psikiyatriden Sigmund Freud ve tüm değerli hocalarımızla birlikte oyunun içine birçok şey ektik. O ektiğimiz şeyler aslında bugün sosyal medya platformlarında hepimizin konuştuğu, merak ettiği veya birbirine sorduğu sorular barındırıyor; Burada yaşamalı mıyım? Buraya ait miyim? Ben kimim? Bir başka yere gitmek istiyor muyum? Gidersem orada yine ben olabilecek miyim yoksa bir ötekiye mi dönüşeceğim ve öteki olmak ne demektir? Aynı ailede doğmuş insanlardan biri diğerinden farklı olarak öteki olabilir mi? Yaşadığımız topluma kendimizi yabancı hissediyor muyuz yoksa kendi içimizde de yabancı mıyız veya kendimizle barışık mıyız? Niye ben böyleyim? gibi soruların yanıtlarını bizim verdiğimiz değil de bugüne kadar yapılmış Shakespeare uyarlamalarından hareketle felsefecilerin de görüşlerine başvurarak yanıtlamaya çalıştığımız bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.” yanıtını verdi.

Okan Bayülgen, Yalın Alpay ve Dr. Başar Akman’ı keyifli ve bir o kadar da samimi sohbetini izleyebileceğiniz “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümüne Zorlu PSM YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)