Pera Müzesi genç araştırmacılara yeni bir uzmanlık alanı sunuyor

KÜLTÜR SANAT 18.05.2023, 16:27
Pera Müzesi genç araştırmacılara yeni bir uzmanlık alanı sunuyor

Pera Müzesi anıtlar üzerindeki yazı ve kitabeleri inceleyen epigrafi bilimine yönelik etkinlilere devam ediyor. Müzenin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında düzenlenen Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı, 2-3 Haziran tarihlerinde İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde yapılacak. Üniversite öğrencilerinin ücretsiz katılabileceği çalıştayın son başvuru tarihi 26 Mayıs Cuma.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü iş birliğiyle Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı’nın ikincisini düzenliyor. Epigrafi çalışmalarında göz ardı edilen ağırlık ve ölçü konularını disiplinlerarası bakış açısıyla ele alan çalıştayın ilki geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilmişti. Lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik program, Eskiçağ tarihi ve arkeolojisi üzerine çalışan genç araştırmacılara teorik ve pratik altyapı sağlamayı amaçlıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü “Arka Oda”da 2-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek çalıştayın yürütücülüğünü, Marmara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk ve Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu Sorumlusu Yavuz Selim Güler yapacak. Programın ilk gününde epigrafi bilimi hakkında seminerler verilecek ve İstanbul’un Roma ve Bizans Dönemi yazıtları üzerine atölye çalışmaları yapılacak. Pratik çalışmalara odaklanan ikinci gün ise Roma ve Bizans terazi ağırlıklarının epigrafisi, vaka çalışmaları ve atölyelerle incelenecek.


Çalıştaya; üniversitelerin arkeoloji, sanat tarihi ve Eskiçağ tarihi programlarında öğrenim gören ve temel düzey Eski Yunanca dersi almış lisans ve lisansüstü öğrencileri, 26 Mayıs Cuma gününe kadar [email protected] e-posta adresine “Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı_Ad-Soyad” başlığı ile tek sayfalık özgeçmiş ve 100 kelimeyi geçmeyecek niyet mektuplarını ileterek başvurabilecek. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından programa katılacak 10 kişi belirlenecek. 

Yorumlar (0)