"Political Advertisement X: 1952-2020" çevrim içi gösterileccek

KÜLTÜR SANAT 21.10.2020, 13:08 21.10.2020, 15:57
"Political Advertisement X: 1952-2020" çevrim içi gösterileccek

Siyasetin ve siyasetçilerin televizyonda temsiline, televizyon spotlarının manipülatif bir pazarlama tekniği olarak gelişimine dair bu kapsamlı projenin onuncu filmi Political Advertisement, 27 Ekim ile 3 Kasım arasında herkesin erişime açık olarak saltonline.org’da yer alacak. 

Antoni Muntadas ve Marshall Reese’in Political Advertisement filmlerinin ilki, 1952 ile 1984 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçimleri için hazırlanan siyasal reklamları bir araya getirdi. Her dört yılda bir bu koleksiyonu yeni televizyon reklamlarıyla genişleten sanatçılar, tarih sırasına göre kurguladıkları görüntülerle herhangi bir dış ses kullanmadan ülkenin değişen siyasi iklimini yansıttı.

Az bilinenlerden kötü şöhretlilere çok sayıda reklamın derlendiği Political Advertisement, başkanlık yarışında televizyonun önemini vurgularken yurttaşların birer tüketiciye, başkanlık makamının da pazarlanan bir ürüne dönüştürülmesindeki rolüne dikkati çekiyor.

36 yıldır başkanlık kampanyalarının görsel kaydını tutan Muntadas ve Reese, o tarihten bu yana yapılan her genel seçimde filmi güncelleyerek gösterime sundu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sen hangisi gibi bir aşk yaşamak isterdin?
Sen hangisi gibi bir aşk yaşamak isterdin?