Sessiz sinemanın ‘edepsiz kadın’ları Kundura Sinema’da

KÜLTÜR SANAT 22.02.2021, 13:03 22.02.2021, 14:54
Sessiz sinemanın ‘edepsiz kadın’ları Kundura Sinema’da

2017’de birçok kült yapımın yanı sıra restore edilmiş, yenilenmiş ya da kayıp parçaları eklenmiş filmlerden oluşan Restore Film Günleri’ni düzenleyen ve geçen yıl “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisi büyük ilgi gören Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunun devamı olarak bu yıl da “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı program ile izleyici karşısına çıkıyor.

Kundura Sinema’nın sessiz sinemanın isimsiz kadın komedyenlerine selam gönderen “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” programı, küratörlüğünü EYE Filmmuseum'un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı aynı adlı seçkiden ilhâm alıyor ve seçkinin yaratıcılarının katılacağı bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

8 Mart’ta Kundura Sahne’de çevrimiçi yayınlanacak söyleşi kapsamında, “La grève des nourrices / Nurses' Strike (1907), “La pile électrique de Léontine” (1910), “La fureur de Mme Plumette” (1912), “Amour et science / Love and Science” (1912), “Zoé et la parapluie miraculeux” (1913) ve “Rowdy Ann” (1919) adlı kısa ve sessiz filmler de, müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterilecek.

Ölümcül vampirlerden çok daha fazlası kadınlar

Adını, Donald Trump'ın 2016 yılında Başkanlık Tartışması sırasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın)* sözünden alan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisi, Léontine, Rosalie, Cunégonde, Lea, Bridget ve Tilly gibi dönemin meşhur olan ama bugün isimleri unutulmuş kadın komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunuyor. Oyuncuların bugünden bile sıradışı bulunabilecek performanslarının yanı sıra, toplumsal cinsiyet normlarını deforme eden kadın hikâyelerine odaklanan seçki, 20. yüzyılın başında film yapım sürecinin her aşamasında var olmuş kadınların tarihsel süreçte film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunuyor.

“Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisini küratörleri Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak, Maggie Hennefeld ve Elif Rongen-Kaynakçı’nın ağzından dinleyeceğimiz ve 6 kısa filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

Beykoz Kundura’nın sessiz sinema tutkusu

Kapılarını 2018 yılında açan ve Beykoz Kundura’nın fabrika geçmişinin yanı sıra endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde sinema tutkunlarına yeni izleme deneyimleri sunan Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunu ilk yılından itibaren düzenlediği tematik film programlarıyla ayakta tuttu. Aralarında “Pandora’s Box / Pandora’nın Kutusu” (1929), “Piccadilly” (1929) ve “Woman in the Moon / Aydaki Kadın”ın (1929) da olduğu sessiz film klasiklerini Donald Sosin, Ayşe Tütüncü, Gonca Feride Varol, Armağan Koçak, Yiğit Özatalay, Mustafa Kemal Emirel gibi müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde izleyiciyle buluşturan Kundura Sinema, geçen yıl da “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisiyle Alice Guy-Blaché, Olga Preobrazhenskaya gibi sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerini filmleriyle hatırlamıştı. Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek devam edecek.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En şık dizi karakteri hangisi?
En şık dizi karakteri hangisi?