Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali başladı

KÜLTÜR SANAT 24.11.2022, 09:34 24.11.2022, 17:47
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali başladı

Bu yıl 15. yılına giren Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Pera Müzesi Oditoryumu’ndaki gösterimler ve Salt Galata’da düzenlenen açılış gecesi ile başladı.

Gezegenimiz için kritik olan sosyo-kültürel değişim sürecini desteklemeyi amaçlayan etki odaklı bir film festivali olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 22 Kasım tarihinde Pera Müzesi Oditoryumu’ndaki gösterimleri ile izleyicilerle buluşmaya başladı. Aynı akşam Salt Galata’da gerçekleşen açılış gecesinde destekçiler ve konukların katılımı ile SYFF2022 seçkisi tanıtıldı.

SYFF eş kurucuları Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar’ın kısa konuşmalarının ardından Festival Destekçisi Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nden direktör yardımcısı Julia Bartmann ile Tema Destekçisi UNDP Türkiye’yi temsilen UNDP İstanbul Bölgesel Merkezi Program Koordinatörü Ekaterina Paniklova yaptıkları konuşmalarla SYFF’ye ve filmlerin sürdürülebilirlik konusundaki etkisine verdikleri önemi ifade ederek keyifli bir festival dilediler.

Açılış gecesi destekçisi Neolokal’den şef Maksut Aşkar adına Neolokal Müdürü Şefik Kemer ile şehir bahçeciliğinin ilk örneklerinden biri olan Urban Garden’ın kurucusu ve aynı zamanda Neolokal sürdürülebilirlik danışmanı Beyhan Uzunçarşılı da kısa birer konuşma yaptılar. Neolokal, Michelin’in 2020’den beri verdiği en yeni rütbesi olan Étoile Verte, yani Yeşil Yıldız alan Türkiye’nin ilk restoranı. Uzunçarşılı ve Kemer yaptıkları konuşmada yerel üretime verdikleri öneme değindiler. Türkiye’de sürdürülebilir gastronomi konusunda başarılı çalışmalar yürütüldüğünü belirttiler.

Kısa metrajlı 2020 yapımı, yönetmenliğini Joya Berrow ve Lucy Jane’in yaptığı Haydi Dalışa Tierra Bomba (Dive Tierra Bomba) filminin gösteriminin ardından festival seçkisinde yer alan diğer uzun ve kısa metrajlı filmlerin tanıtımı yapıldı.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festival, 22-26 Kasım tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ve 27-30 Kasım’da Hope Alkazar’da, ardından 1-6 Aralık tarihlerinde Surdurulebiliryasam.net’de çevrimiçi gerçekleşerek kesintisiz 15 gün boyunca devam edecek.

Yorumlar (0)