“TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması”nın kazananları açıklandı

KÜLTÜR SANAT 09.10.2021, 12:32
“TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması”nın kazananları açıklandı

Türkiye'de yayıncılığın okulu TRT, sahip olduğu değerleri ve birikimi gençlerle paylaşmaya devam ediyor. Yedincisi düzenlenen “Geleceğin İletişimcileri Yarışması”nda dereceye giren gençlere ödülleri TRT 2’den canlı yayınlanan törenle verildi.

Bu yıl 121 üniversiteden 1300’ü aşkın eserin katılımıyla yedincisi düzenlenen “TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması”nın kazananları açıklandı. Uzun maraton sonrası ödüle layık görülen eser sahipleri ödüllerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz ile alanında uzman isimlerin elinden aldı.

Altun: “İletişimde çıtayı daha da yükseltecek gençler yetişiyor”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ödül Töreni’ne onur konuğu olarak katıldı. Altun, törendeki konuşmasının başında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere ve tüm yarışmacılara selamlarını ve başarı dileklerini iletti.

Birbirinden yetenekli genç meslektaşlarıyla bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet ve heyecan duyduğunu ifade eden Altun, TRT’nin öncülüğünde gelenekselleşerek devam eden bu yarışmanın gençler için yeni başarı kapıları açması temennisinde bulundu.

Fahrettin Altun, genç iletişimcilere teorik bilgilerini pratik çalışmalarla birleştirme imkânı sunan bu etkinliğe büyük bir önem verdiklerini belirterek, iletişim gibi kritik bir alanda özgün ve ufuk açıcı çalışmaları teşvik eden TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışmasına katılan ve ödül kazanan gençleri tebrik etti.

Geleceğin iletişimcilerine önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü, genç iletişimcilerin de Türkiye’nin yeni küresel vizyonuna uygun şekilde tüm dünyaya hitap eden, tüm insanlığın hayrını gözeten projeler üreteceğinden kuşku duymadığını dile getiren Altun, “Hem kendimizin hem ülkemizin hem de tüm insanlığın geleceği için iletişimin tüm alanlarında etkin ve öncü olmak zorundayız.” dedi.

“İletişimin tüm alanlarında çıtayı daha da yükseltecek gençlerin yetişmekte olduğunu görmek beni heyecanlandırıyor. Mahir ve erdemli gençlere kapımız her zaman açık; onlara kıymet veriyor, onları destekliyoruz.” diye konuşan Fahrettin Altun, “En doğru haberleri veren, en iyi filmleri çeken, en güzel tasarımları yapan gençler sadece bireysel kariyerini yükseltmeyecek, aynı zamanda ülkesine de kazandıracaktır. Ülkemizi el ele, omuz omuza hep birlikte hak ettiği yere taşıyacağız. Geleceğin parlak iletişimcilerinin, hakikat için yürüttüğümüz iletişim seferberliğine verecekleri katkıları sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sobacı: “Geleceğin iletişimcileri de iletişimin geleceği de TRT’de”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı konuşmasında dijitalleşen dünyaya dikkat çekti, iletişimcilerin özgün değerlere yönelmesi gerektiğini vurguladı. Sobacı konuşmasında şunları kaydetti:

“Bu coğrafyanın dünyaya şifa olacak hikayesini, özgünlüğünü, değerler setini anlatacak genç iletişimcilere ihtiyacı var. Yalnızca ülkemizde değil küresel düzeyde iddia sahibi gençlerimizin desteklenmeye ihtiyacı var. Biz TRT ailesi olarak, bu düşünceden hareketle platformlarımızda, kanallarımızda, radyolarımızda, dijital mecralarımızda pek çok dilde yaptığımız yayınlarla yalan ve inşa edilmiş algının karşısına gerçeği koyuyoruz. Göz ardı edilen konuları, yok sayılan coğrafyaları gündeme getiriyoruz.”

TRT Genel Müdürü Sobacı, genç iletişimcilere önerilerde de bulundu. Genç iletişimcilere, iletişimin özel bir alt dalında uzmanlaşmalarını öneren Sobacı, “Bugün bütün dünyada alanında derinlemesine bilgiye sahip iletişimcilere ihtiyaç duyuluyor. Bir alanda iddianız olduğunda, o alanda güçlü olursunuz” dedi. Tecrübenin yanında yeni bakış açılarının da önemine dikkat çeken Sobacı, “TRT ailesi olarak tecrübe kadar yaratıcı bakış açısı ve üretkenliğe de önem veriyoruz. Gençleri önceleyen projelerimiz ve çalışmalarımız her zaman devam edecek. Geleceğin iletişimcileri de iletişimin geleceği de TRT’de” dedi.

Yaşanan final heyecanında 154 eser yarıştı. Radyo, televizyon, haber ve dijital yayıncılık ile Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılını Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan etmesi kapsamında bu yıla özel Güzel Türkçe kategorisi başta olmak üzere 5 ana kategori ve 15 alt kategoride kazananlar ödül töreninde açıklandı.

Yorumlar (0)