TRT Ortak Yapımı “Muallim”e Arjantin’den En İyi Film Ödülü

KÜLTÜR SANAT 30.09.2021, 16:00
TRT Ortak Yapımı “Muallim”e Arjantin’den En İyi Film Ödülü

TRT Ortak Yapımı “Muallim” filmi, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen 7. Buenos Aires Film Festivali’nde “En İyi Kurmaca Film” ödülünün sahibi oldu.

Yönetmen Müslim Şahin’in ilk uzun metrajlı filmi TRT Ortak Yapımı “Muallim”, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen ve Arjantin’in en büyük film festivali olan “7. Buenos Aires Film Festivali”nde “En İyi Kurmaca Film” ödülünü kazandı. Film, 2. Abdülhamid Han döneminde Fransa’da mühendislik eğitimi alan bir Jön Türk’ün, ülkeye dönüşünde bir köye öğretmen olarak sürgün edilmesini anlatıyor.

“Muallim” filmi, 20. yüzyılın başlarında Fransa'da eğitim aldıktan sonra dönüş yaptığı Anadolu'da kendi değerleriyle yüzleşen öğretmen Ali'yi konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Melih Selçuk, Sevtap Özaltun, Ruhi Sarı, Halit Karaata, Kerim Yağcı, Levent Sülün, Engin Yüksel, Barış Hayta, Yiğit Çelebi, Batuhan Ekşi, Tuğçe Tanıl, Mike Mithcell, Uğur Arslanoğlu, Şendoğan Öksüz ve Hakan Karaman gibi oyuncular yer alıyor.

Uluslararası festivallerden ödüller

"Muallim" filmi, “American Golden Picture Uluslararası Film Festivali”nde en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 5 ödül almıştı. Ayrıca Hamilton New York Uluslararası Film Festivali’nde de "En İyi Uzun Metraj Film" ödülünü kazanmıştı.

Yorumlar (0)