Türk Eğitim Vakfı 56. kuruluş yıl dönümünü kutladı!

KÜLTÜR SANAT 06.05.2023, 10:30
Türk Eğitim Vakfı 56. kuruluş yıl dönümünü kutladı!

Kurulduğu günden bu yana eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türkiye’nin en köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs’taki 56. kuruluş yıl dönümü kapsamında bursiyerlerini, mezunlarını ve TEV gönüllüsü sanatçıları bir araya getirdi. Geleceğe giden yolun eğitimden geçtiğine yürekten inanan TEV’in Bursiyer Buluşması, Yapı Kredi’nin ev sahipliğinde yaklaşık 500 bursiyerin ve özel davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. TEV’lilerin eğitim yolculuklarına odaklanan etkinlik TEV Genel Müdürü Banu Taşkın’ın ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş’ın konuşmalarıyla başladı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, kendisinin de eski bir TEV bursiyeri olduğunu hatırlattı ve sözlerine, merhum Vehbi Koç önderliğinde vakfı kuran eğitime gönül vermiş 205 Türk aydınını minnetle anarak başladı. “Tam 56 yıl önce bu 205 gönlü zengin hayırsever tarafından kurulan bu ulu çınar, Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim direği olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin 81 ilinden, sayıları 10 bini aşkın çok değerli bursiyerlerimiz var. Yurtdışında da değişik program ortaklarımızla birlikte verdiğimiz yüksek lisans ve doktora burslarımızla, çok sayıda gencimiz bilimden sanata birçok farklı alanlarda çalışmalarını sürdürüyorlar,” diyen Tekbaş, TEV ailesinin bir ömür boyu yanlarında olacağını söyleyerek gençlere “Bizden güç alın, biz de sizden güç alalım. Bu vakfın devam etmesi ancak, siz gençlerin bu vakfa ve ülkemize hizmet etmesiyle mümkündür,” sözleriyle seslendi.

Konuşmasına, bir arada bulunmaktan duyduğu heyecanı dile getirerek başlayan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın da “İnsanoğlunun tabiatta veya modern hayatta zorluklarla mücadele etmesinin tek çözümü var: Yanımızdakiler, tanıdıklarımız, ailemiz ya da ait olduğumuz gruplar,” diyerek sosyal bağların önemine dikkat çekti. Taşkın, sözlerini “Sizlerin okumak için, varolmak için ne kadar çaba gösterdiğinize yakından şahit oluyoruz. Sizler bizim kahramanımızsınız, hep hayatımızda olun!” diyerek noktaladı.

Etkinliğin ilk panelinde TEV mezun bursiyerlerinden ve yönetim kurulu üyelerinden Fırat Tekin ile Dr. Özgür Bolat; TEV gönüllüsü sevilen sanatçılar Harun Tekin ile Mert Fırat; TEV Üstün Başarı Bursu mezun bursiyeri Müge Naoko Gönül ve mezun bursiyer Dr. Elif Öngel konuşmacı olarak yer aldılar. Girişimci haberci Gözde Atasoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde vakfın hayatlarına nasıl dokunduğuna dair bir söyleşiye imza atan konuşmacılar, hem salonda bulunan hem de canlı yayını takip eden öğrencilerin sorularını da yanıtladılar. Moderatörlüğünü TEV Genel Müdürü Banu Taşkın’ın üstlendiği ikinci panelde ise eğitimlerine devam eden ve başarılarıyla dikkat çeken TEV bursiyerleri bir araya gelerek vakfın ve eğitimin hayatlarındaki önemini ve TEV’in eğitim yolculuklarına nasıl destek olduğunu konuştular.

2017 yılından bu yana “Nil’in Kızları” projesiyle TEV’e destek veren Nil Karaibrahimgil’in, TEV’in mezun bursiyerlerinden, Üstün Başarı Ödülü sahibi başarılı müzisyen Melisa Uzunarslan’la birlikte mini bir konser verdiği buluşmanın finalinde ise TEV’in 56. doğum günü için sahnede hep birlikte pasta kesildi.

Yorumlar (0)