Uluslararası Distopya Film Festivali’nin panel konuşmacıları belli oldu

KÜLTÜR SANAT 25.10.2021, 14:06
Uluslararası Distopya Film Festivali’nin panel konuşmacıları belli oldu

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin Akademi Bölümü’nde “Distopya-Teorik ve Eleştirel Yaklaşımlar” başlığı altında dokuz ayrı konuşmacının yer alacağı paneller dizisi düzenlenecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları BKM Mutfak destekleriyle, Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde kısa film yarışması, film gösterimlerinin yanı sıra akademi kapsamında uluslararası isimlerin yer alacağı “Distopya-Teorik ve Eleştirel Yaklaşımlar” başlığı altında paneller gerçekleşecek.

10-12 Aralık tarihleri arasında dünyanın prestijli üniversitelerinden akademisyenlerin katılacağı panellerde disiplinlerarası bir çerçevede distopya kavramının kuramsal olarak ele alınacak.

Festivalin akademik danışmanlığını gerçekleştiren Oxford Üniversitesi’nden; Festival Akademik Danışmanı ve Oxford Üniversitesi’nden Dr. Emrah Atasoy “Distopyanın Tanım Sorunu”, Bologna Üniversitesi’nden Prof. Dr. Raffaella Baccolini “Distopyada Umut ve Toplumsal Cinsiyet”, Limerick Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tom Moylan “Distopya Çağında Ütopyanın Peşinde”, Zürih Üniversitesi’nden Doç. Dr. Simon Spiegel “Sinemada Ütopyalar ve Distopyalar”, Nottingham Trent Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Heather Alberro “Çevresel Yıkıma Ütopik ve Distopik Yanıtlar”, Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Kayışcı Akkoyun “Distopya Yazınında Metinlerarası Diyaloglar”, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Emrah Suat “Sinemada Distopik Unsurlar: Stanley Kubrick”, Florida Üniversitesi’nden Doktora Öğrencisi Burcu Küheylan “Tekno-Distopyada Kadın Temsili” ve Londra Royal H. Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gregory Claeys “Eko-Distopya’dan Çıkış Yolları” konularıyla yer alacaklar.

Yorumlar (0)