YAYBİR'den "Korsan kitap alma, suça ortak olma" kampanyası

KÜLTÜR SANAT 17.12.2020, 16:17 17.12.2020, 18:13
YAYBİR'den "Korsan kitap alma, suça ortak olma" kampanyası

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR, “Korsan kitap alma, suça ortak olma” sloganıyla yeni bir kampanya başlattı. Birlik, ‘#senbudeğilsin’ etiketiyle sosyal medyadan da okurlara ulaşmayı hedefliyor.

Okurları korsan kitaba karşı uyararak bilinçlendirme amacıyla yürütülen kampanya çerçevesinde YAYBİR yayıncılar, yazarlar, çevirmenler, editörler ve yayıncılık sektörünün tüm emekçilerinin de desteğiyle bilgilendirici çalışmalar yürütmeyi planlıyor.

YAYBİR’in açıklamasında korsan kitabın yasadışı olduğu, yayılması ve satılmasının suç olduğu belirtilerek, kitaba emeği geçenlerin haklarının gasp edildiği ifade edildi. Kampanyaya destek olmak isteyenlerin YAYBİR’in sosyal medya hesaplarını ve senbudegilsin.com adresini takip etmeleri için çağrıda bulunuldu.

YAYBİR’den yapılan açıklama şöyle:

"Korsan kitap yasadışıdır, basılması, çoğaltılması, yayılması ve satılması suçtur. O kitaba emeği geçenlerin haklarının gasp edilmesi anlamına gelen korsan, kültür hayatımızın kanayan bir yarasıdır. YAYBİR korsanın önüne geçmek için güvenlik güçleriyle işbirliği içinde düzenlediği baskınlarda yıl boyunca binlerce korsan kitap ele geçirdi. İnternet üzerinden korsan kitap satışı yapan ve yayan yüzlerce pdf kitaba erişim engeli getirildi. Sosyal medya ve e-ticaret üzerinden yapılan yasadışı satışlar engellendi. Sosyal medya platformlarında pdf kitap paylaşımı amacıyla açılan sayfalar kapatıldı.

YAYBİR’in büyük özveri ve azimle devam ettiği bu çalışmalarda okura düşen en büyük görev ise korsandan uzak durmak. Korsan kitap basmanın ve satmanın, fotokopi ile kitap çoğaltmanın, pdf kitap yaymanın, herhangi bir hırsızlık suçundan farkı yoktur. Çocuklarımız için daha iyi bir gelecek hayal ediyorsak, sevdiğimiz yazarların daha fazla üretmesini, daha fazla kitabın bize sunulmasını istiyorsak, korsana dur demeliyiz."

YAYBİR, kampanyaya destek olmak isteyenlere sosyal medya hesaplarını ve senbudegilsin.com adresini takip etmeleri çağrısında bulundu ve okurlara şöyle seslendi: "Kitapları seven insan, korsan kitapları sevemez. Arkası suç ve çirkinliklerle dolu olan korsan kitaplara dokunamaz. Kültürümüzü, ekonomimizi ve geleceğimizi tehdit eden korsan kitaplara dur dememiz gerekiyor. Bu konuda en büyük görev de okura düşüyor. Okur korsana hayır dediğinde bu kitapları basan, çoğaltan, yayan ve satanların da yapabileceği bir şey kalmayacak. Korsana okurlar son verecek. Sen bu değilsin. Korsan kitap alma, suça ortak olma."

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?
Woody Allen Türkiye’de bir film çekse başrolünde hangi çifti oynatır?