“Yeni Bir …” ödülünün bu yılki seçici kurulu belli oldu

KÜLTÜR SANAT 06.09.2022, 11:06 06.09.2022, 16:21
“Yeni Bir …” ödülünün bu yılki seçici kurulu belli oldu

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin geleceğin sinemacıları için hayata geçirdiği “Yeni Bir …” ödülünün bu yılki seçici kurulu belli oldu. Levent Aygül, Ercan Kesal, Nadir Öperli, Tülin Özen ve Aslı Özge’nin yer aldığı kurul; yıl içerisinde sinemanın herhangi bir alanında gösterdiği başarıyla dikkat çeken, kariyerinin başındaki bir ismi belirleyecek. Kurulduğu günden bu yana 150 senelik bir mirası devralmış olmanın bilinciyle hareket eden Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek ödülün 40.000 TL’lik bir maddi karşılığı olacak.

Ayvalık’ta kurulan Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 16-21 Eylül 2022 tarihleri arasında sinemaseverle buluşacak.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında bir yarışma yapılmamasına karşın bu yıldan itibaren “Yeni Bir …” başlığıyla bir ödül verilecek. Mey|Diageo desteğiyle verilecek ödül, herhangi bir kategori ayrımı gözetmeden, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkat çeken yeni bir yönetmen, yapımcı, oyuncu, senarist, kurgucu, sanat yönetmeni, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen genç bir sinemacıya verilecek. “Yeni Bir …” ödülü festivalin, genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi konusundaki misyonunu da pekiştirecek. Ödülü kazanacak ismi bu yıl ressam Levent Aygül, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal, yapımcı Nadir Öperli, oyuncu Tülin Özen ile yönetmen, senarist ve yapımcı Aslı Özge’den oluşan seçici kurul belirleyecek.

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği festival, film gösterimlerinin yanı sıra yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncularla söyleşilere, güncel meselelere dair panellere, “Genç Sinema” programına, Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları işbirliğiyle çocuklara yönelik film gösterimi ve drama atölyelerine de ev sahipliği yapacak. Festival Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kültür için Alan, Goethe-Institut, Mey|Diageo, Komili, ASKEV Sinema, Kürşat Ayvalık, MUBI, OGM Pictures, Milliyet Sanat, Setur Ayvalık Marina, Ali Ertuğrul, İnci Vural, Esra Başak, Şerif Kaynar, Eren-Alptekin Coşkun, Yaman Eymür, Fatma-Mustafa Kürşat, AIMA, Ayvalık Ticaret Odası, Çamlık 87, Çöpmadam, Ayvalıkzade ve Medya Takip Merkezi’nin değerli katkılarıyla gerçekleşecek.

Festivalde film gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro ve Eski Köylü Pazarı Meydanı’nda yapılacak. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde tam bilet 50 TL, indirimli bilet 30 TL olarak 9 Eylül’den itibaren Biletix’te satışa çıkacak. Eski Köylü Pazarı Meydanı’ndaki gösterimler ücretsiz gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)