“YURT”a Marakeş’ten En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

KÜLTÜR SANAT 04.12.2023, 10:04 04.12.2023, 17:36
“YURT”a Marakeş’ten En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği, yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği “YURT”, önceki gece sona eren Marakeş Film Festivali’nden ödülle döndü. Amerikalı oyuncu ve yapımcı Jessica Chastain’in başkanlığındaki jüri, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü “YURT”taki performansıyla Doğa Karakaş’a verdi. Karakaş’a ödülünü, jüri üyeleri İranlı oyuncu Zar Amir ve İsveçli oyuncu Alexander Skarsgård sundu. Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde İtalyan bağımsız film eleştirmenleri tarafından verilen Bisato d’Oro Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçilen “YURT”, ekim ayında Fransa’da düzenlenen Saint-Jean-de-Luz Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen Ödülü ile SFCC Film Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanmıştı.

Bir TN Yapım filmi olan “YURT”, lise hazırlıkta okuyan ve dini yurtta kalan on dört yaşındaki Ahmet’in hikâyesini konu alıyor. Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı. Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcısı olduğu ve dünya satışını Pyramid International’ın üstlendiği filmin Türkiye takvimi gelecek aylarda belli olacak.

Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği “YURT”, Fas’ta 20.si yapılan ve 2 Aralık’ta sonra eren Marakeş Film Festivali’nden ödülle döndü. Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu ve yapımcı Jessica Chastain’in başkanı olduğu uluslararası yarışma jürisi, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü “YURT”un oyuncusu Doğa Karakaş’a verdi. Karakaş ödülünü, jüri üyelerinden İranlı oyuncu Zar Amir ve İsveçli oyuncu Alexander Skarsgård’ın elinden aldı.

Jüride ayrıca, Fransız oyuncu Camille Cottin, Avustralyalı oyuncu ve yönetmen Joel Edgerton, İngiliz yönetmen Joanna Hogg, Amerikalı yönetmen Dee Rees, İsveçli-Mısırlı yönetmen Tarek Saleh ve Fas asıllı Fransız yazar Leïla Slimani de bulunuyordu.

İtalya ve Fransa’dan ödüllü

Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapan “YURT”, burada İtalyan bağımsız film eleştirmenleri tarafından verilen Bisato d’Oro Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçilmiş; Ekim ayında Fransa’da düzenlenen Saint-Jean-de-Luz Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen Ödülü ile SFCC Film Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanmıştı.

90’lar Türkiye’sinde büyüme

“YURT”, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor. Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

Doğa Karakaş, Can Bartu Aslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı.

TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen “YURT”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramid International üstlendi.

“YURT”un Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Yorumlar (0)