19.09.2020, 10:09

Kurgusal karakterlere, mekanlara bağlanmak

Ne hakkında yazmak istediğimi düşünürken uzun bir uğraş verdim. En sonunda hem içime sinen, hem de hakkında bahsederken kendim üzerinden de örnek verebileceğim değişik bir konuyla yazıma başlıyorum.

Herhangi bir dizi, film veya kitabı izler ve okurken aslında konu kadar karakterler ve mekanlarla da bağ kurarız. Belki de bu karakterleri kendimizle bir şekilde bağdaştırır ya da tam tersi bir kişiliğe sahip olmasından dolayı ilgi çekici buluruz. Karakterlere karşı duyduğumuz ilgi nasıl bir şekilde başlarsa başlasın bu ilgi bir şekilde bizi yakalar ve kapanına alır. Sırf karakterler olmamak üzere aynısını hikâyede geçen mekanlar da yapabilir. Hepimizin illa izlediğimiz dizilerdeki mekanları bulma uğraşımız olmuş hatta oraya gitmeye duyduğumuz istek o hikâye ve karakterlere bağlandığımız bir süreden sonra daha da artmıştır. Bence izleyici veya okuyucunun karakter ve mekanlara bağlanabilmesini sağlamak çok büyük bir zahmet ve özen gerektirmekle birlikte bunu başardıktan sonra kitleyi kendisine bu şekilde çekebilmek çok büyük bir başarıdır. Karakterlerle aramda bir bağ hissedemediğim için izleyemediğim veya okuyamadığım hatta yarıda bıraktığım birden çok eser oldu. Belki de insanlarla yapılan realite şovlarının kitle tarafından ilgi görmesinin sebebi de budur. Her ne kadar bu programlardan bazılarının içeriğini saçma görsek de bir bakarız ki biz de o içeriğin tüketicisi haline gelmişiz.

Karakterlerin eşyaları…

Bu konu hakkında bahsetmek istediğim başka bir alan da var. Kendimden örnek vererek başlamak istiyorum. Televizyon veya internet üzerinden bir içerik izlerken ilgimi çeken ve özellikle beğendiğim bir sürü eşya var. Eğer sevdiğim bir karakterin kullandığı bir şey ya da eserin konusuyla alakalı anlam içeren sembolik bir eşya varsa hemen internetten bu eşyayı ya da benzerini araştırmaya başlıyorum. Çoğu zaman da bu eşyaları rahatlıkla bulabiliyorum. Hatta bu kıyafet, takı ve biblo türevi eşyaları dizi-film severlerin bulabilmeleri için açılmış özel ticari işletmeler bile var. Aradığımı kolaylıkla bulabilmemin en önemli göstergelerinden biri, yapımı izlemeye devam etmesindeki önemli faktörlerden birinin karaktere duyduğu ilgi olan benim haricimde bir sürü insan var. Bu eşyalara sahip olduğumuzda belki de kendimizi dizinin içinde gibi hissediyoruz ya da ilgimizi çeken unsurlara daha da bağlandığımızı düşünüyoruz. Her şekilde de bu bizi bir sonuca götürüyor: Eserin içeriğinin iyi planlanmış olması. Hatta çoğu zaman bizim ulaşmak istediğimiz bu eşyalar bilerek “ürün yerleştirmesi” altında konmuş oluyorlar. Ürün yerleştirme reklam yapıldığı anlaşılmadan karakterlerin yaşamlarının içerisine yerleştirildiğinde çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

Her gün 7 tane badem yedim

İzlediğim bazı içeriklerden de örnek vermek istiyorum. Daha önce YouTube platformunda izlediğim bir kısa filmde hikâye devam ederken ana karakter olan kız şirin bir kutudan ara sıra badem yemekteydi ve bu göze batmıyordu. Kısa film bittiğinde fark ettim ki tüm içerik aslında bademin cilde ne kadar faydalı olduğunu gösteren bir badem markasının reklamıymış. Ben de bunu izledikten sonra o markanın bademlerini araştırmış hatta almaya yeltenmiştim. Tabii yurt dışından olduğu için alamamıştım ama ondan sonraki bir ay boyunca her gün 7 tane badem yediğimi hatırlıyorum. Yine aynı şekilde izlediğim bir mini dizideki ana karakterin okul çantası çok hoşuma gitmiş ve aynısından ben de almıştım. Uzun bir süre boyunca o çanta sayesinde ders çalışma isteğim daha da artmıştı. Bir karakterin insanlara dokunabilmesi cidden değişik etkiler yaratabiliyor. Bu yüzden karakterin yaratım aşaması çok önem verilen bir konu olmalı. Dizi üreticileri de bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu biliyor olmalı ki, ürün yerleştirmeyi karakterler üzerinden kullanan yapımlar var. Son olarak vereceğim örnek yine bir diziden. Kimya bölümünde okuyan öğrenciler üzerinden kurgulanan bu dizide ana karakterin kullandığı bir parfüm gösterilmekteydi ve ana karakterin hedefi kendi kokularını yapabileceği bir dükkân açmaktı. Ama dizinin konusu bu yazdıklarımın etrafında bile dönmezken o parfüm benim ilgimi çekti ve diğer anlattığım olaylarda da olduğu gibi internetten o parfüm markasını araştırıp karakterin kullandığı parfümü bulmuştum.

Harry Potter’ın asasını araştırmayan var mı?

Bunun gibi birçok sevdiğim dizi, film, kitaba ve karakterlerine dair ürünleri bulduğum hatta belki de sonunda aldığım durum var. Güçlü bir hayran kitlesine sahip yapımları güzel değerlendirebilmek önemli. Harry Potter sevip de Harry Potter temalı ürünleri, özellikle de asaları araştırmamış kimsenin olacağını pek düşünmüyorum. Hatta verebileceğim örneklerde, okuyucunun karakterlere bağlanabileceği en güçlü eserlerden birinin de Harry Potter serisi olduğunu düşünmekteyim. En sonunda okuyucu veya izleyici kitlesinin sevdiği yapımla sağlıklı bir şekilde güzel bir bağ kurabilmesi çok hoş bir şey. Ama aynı zamanda karakterler üzerinden bize yöneltilen şeylerin çoğu zaman da bilerek yapıldığını unutmamalıyız.

Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?