Gülşen'e 10 ay hapis cezası!

MAGAZİN 03.05.2023, 13:16
Gülşen'e 10 ay hapis cezası!

Gülşen'in 30 Nisan 2022'deki İstanbul konseri sırasında imam hatiplilerle ilgili sözleri olay olmuş ve Gülşen'e İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatılmıştı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Gülşen, cezaevindeki dördüncü gününde adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Mahkemenin iddianameyi kabul edip adli kontrolleri kaldırmaması üzerine itiraz üzerine, Gülşen'e yurt dışına çıkış yasağı konulmasına ve en yakın karakola her hafta perşembe günü imza atma şartı da konulmuştu. 21 Ekim 2022'deki ilk duruşmada ise İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi, Gülşen hakkındaki yurt dışı yasağının devamına, ancak  imza verme şartının ise kaldırılmasına hükmedilmişti. Avukatlarının yeniden yaptığı itiraz üzerine bu kez İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla, 250 bin TL'lik güvence miktarının yatırılmasından sonra Gülşen hakkındaki yurt dışı yasağı da kaldırılmıştı.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın bugün görülen duruşmasına sanık Gülşen Çolakoğlu katılmazken avukatları hazır bulundu.

Duruşmada son savunmalarını yapan Gülşen’in avukatları, her müştekinin ifadesinin alınmadığını belirterek, “Dosyada eksikler vardır. Çoğu müşteki zorla getirilme kararına rağmen talimat mahkemelerinde ifade vermemiştir. Duruşmaları bile takip etmiyorlar” dedi. Avukatlar ayrıca, “Müvekkilin yargılanmasının tek sebebi Gülşen olmasıdır. Kullandığı ifade hukuki çerçevede kaba bir söz olarak nitelendirilebilir” dedi.

Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Gülşen’i, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Gülşen’in duruşmadaki saygılı tutumu ve davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezayı 10 aya düşürdü. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasının da geri bırakılmasına karar verdi. Gülşen 5 yıl boyunca aynı suçtan bir ceza almazsa aldığı bu cezada düşecek.

Ayrıca Gülşen’in yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye ödediği 250 bin liralık güvence bedelinin de kendisine iade edilmesine karar verildi.

Yorumlar (0)