Nur Sürer: 'Yılmaz Güney'le ilgili konuşmak kimsenin haddi değil!"

MAGAZİN 10.10.2023, 09:53
Nur Sürer: 'Yılmaz Güney'le ilgili konuşmak kimsenin haddi değil!"

Nur Sürer, geçen günlerde Farah Zeynep Abdullah’ın, Yılmaz Güney hakkındaki sözlerine sert tepki gösterdi.

Yazar Murathan Mungan, Yılmaz Güney'in ölüm yıl dönümü vesilesiyle sosyal medyada "Yılmaz Güney'in ölümünün 37'nci yılı. İyi bir yönetmen, iyi bir oyuncu, iyi bir senarist olmasının yanı sıra sinemamızın en iyi yürüyen erkeğiydi. Bir daha kimse onun gibi boynunu hafifçe yana kırarak hüzünle bakarken içimizin en ücra yerine dokunamadı" ifadelerini kullanmıştı.

Mungan'ın paylaşımına yanıt veren Farah Zeynep Abdullah ise "Sinemamızın en iyi yürüyen erkeği ve kadın döven ve şiddet türleri açısından zengin ve etkili silah kullanan diyelim" mesajını yazmıştı.

Güney'in ailesi, oyuncunun paylaşımıyla ilgili dava açma kararı almıştı. Dava haberini duyan Farah Zeynep, eski ismi Twitter olan X hesabından yaptığı paylaşımla bir kez daha gündem olmuştu. Ailenin kendisine dava açacağı haberini paylaşan Farah Zeynep Abdullah'ın, "Hakimi vurmak yok ama" cevabı çok konuşulmuştu.

Yılmaz Güney, 13 Eylül 1974'te 'Endişe' filminin çekimleri için bulunduğu Adana Yumurtalık'ta bir gazinoda Hâkim Sefa Mutlu'yu yakın mesafeden kafasına kurşun sıkarak öldürmüştü. Cinayetin ardından yargılanıp, hapis cezası almıştı.

Milliyet'in haberine göre Nur Sürer, önceki gün Nişantaşı’nda bir pasajdan çıkarken objektiflere yansıdı. Usta oyuncuya, meslektaşı Farah Zeynep'in çok konuşulan sözleri soruldu.

Sürer, Yılmaz Güney’in kadınlara şiddet uyguladığı iddiasına, "Beni o hiç ilgilendirmiyor, hiç kimseyi ilgilendirmiyor” yanıtını verdi. "Kimsenin haddi değil Yılmaz’la ilgili konuşmak" diyen Nur Sürer, sitem dolu şu ifadeleri kullandı: "Yılmaz Güney sinemanın kilometre taşıdır. Onun yaptığı şu kadar şeyi yapsınlar ondan sonra konuşsunlar. Yılmaz Güney bizim, yani sinemacıların kırmızı çizgisidir. Kırıldım tabii açıklamalara."

Yorumlar (0)