Şef Somer Sivrioğlu hakim karşısına çıktı

MAGAZİN 01.11.2023, 10:51 01.11.2023, 16:10
Şef Somer Sivrioğlu hakim karşısına çıktı

İstanbul Etiler’de geçtiğimiz yıl 20 Mayıs’ta ünlü şef Somer Sivrioğlu’nun devraldığı lüks restoranın istinat duvarının çökmesiyle, yoldan geçen Ürdünlü eski diplomat Ahmet Muhammed Salem Lubbad duvarın altında kalarak hayatını kaybettiği olaya ilişkin görülen davaya devam edildi.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya ünlü şef Somer Sivrioğlu ve ortağı Kadri Berk Cemail ile taraf avukatları katıldı. Somer Sivrioğlu’nun avukatı müvekkilinin ekran önünde olması sebebiyle davanın basına kapalı görülmesini talep etmesinin ardından, mahkeme avukatın bu talebini reddetti.

Sanık Somer Sivrioğlu savunmasında, Etiler'deki restoranı Aralık 2021'de kiraladıklarını, tadilattan sonra Şubat ayında açtıklarını söyledi. Asıl ikamet yeri olan Avusturalya Sydney'e gittiğini ifade eden Siviroğlu, “18 Mayıs'ta İstanbul'a döndüm. Döndükten 3 gün sonra bu vahim olay gerçekleşti. İstinat duvarına dışarıdan bakıldığında tehlikeli olduğu asla anlaşılmıyordu. Açıkça konuşmak gerekirse istinat duvarının restorana ait olduğunu düşünmemiştim” dedi.

“İYİ NİYETLE BU DÜKKANI KİRALADIM”

Ünlü şef, duvar ile restoran arasında bir metrelik mesafe olduğundan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu düşündüğünü belirtti. Sivrioğlu “Bizim sorumluluk alanımızda olma ihtimali aklıma gelmezdi. Ülkemde de restoranım olsun diye iyi niyetle bu dükkanı kiraladım. Duvarın, bizim sorumluluğumuz altında tadilat edileceğini bilseydim kiralamaya kalkmazdım. Duvarı kullanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Müşteki Ahmet Muhammed Salem Lubbad ve Baha Eddin Ali Hafez Shanableh avukatı, “Müvekkilim mağdur edildi. Sanıklar hiçbir şekilde iletişime geçip durumlarını sorup bir geçmiş olsun demediler” diyerek Sivrioğlu'nun tutuklanmasını, aksi halde hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasını da talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Somer Sivrioğlu’nun kaçacağı, delilleri yok etme değiştirme, tanık üzerinde baskı kurma şüphesi oluşmadığından şikayetçilerin tutuklanma taleplerinin reddine karar verdi. Sanık Kazım Evirgen’in duruşmalara katılmaması nedeniyle hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına ve Sarıyer LİHKAB'a (Lisanslı Harita Kadastro Bürosu) yazı yazılmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

Yorumlar (0)