Serdar Ortaç'ın Ahmet Kaya pişmanlığı

MAGAZİN 21.07.2020, 15:49 21.07.2020, 16:04
Serdar Ortaç'ın Ahmet Kaya pişmanlığı

Serdar Ortaç 1999 yılında Ahmet Kaya'ya yönelik davranışı yüzünden pişmanlığını dile getirdi. Türkiye müzik tarihinin en önemli isimlerinden Ahmet Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği’nin 10 Şubat 1999’de düzenlediği “Yılın En İyi 10 Müzik Yıldızı Yarışması” ödül töreninde linç edildi ve olayın ardından ülkeyi terk etmeye zorlanmıştı.

Kaya, ödül töreninde “Kürtçe şarkı söylemek, klip çekmek istiyorum” demiş ve üzerine Serdar Ortaç sahneye çıkıp Sibel Can’ın “Padişah” şarkısını “Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, padişah değil/ Atatürk yolunda tüm Türkiye/ bu vatan bizim/ ellerin değil” şeklinde okuyup, ardından 10. Yıl Marşını söyleyerek salondaki gerilimi artırmıştı. Konuklar da Ahmet Kaya’yı linç edip ve çatal bıçak fırlatmışlardı.

Ahmet Kaya, yaşananların ardından yurt dışına gitti ve 16 Kasım 2000'de Paris’te vefat etti. Serdar Ortaç ise katıldığı Katarsis adlı programda açıklama yaparak pişman olduğunu dile getirdi:

“O sahnede olmaktan pişmanım. O grubun içinde o anı yaşamaktan pişmanım. Allah benim belamı versin o gün orada olduğum için… Herkes diyor ki, ‘çatal attın’. Hiçbir şey atmadım. Orada marş oku dediler. Binlerce kez özür diliyorum bütün Ahmet Kaya hayranlarından. En büyük pişmanlıklarımdan biridir rahmetlinin bu yaşadıklarına alet olmak. Allah benim belamı versin…” dedi.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ekranın unutulmayan babaları arasından favorini seç!
Ekranın unutulmayan babaları arasından favorini seç!