Can, Engin, Aslı, Aras, Demet artık dünyada!

ÖZEL HABER 02.12.2022, 15:11 05.12.2022, 11:00
Can, Engin, Aslı, Aras, Demet artık dünyada!

Haziran ayında Türkiye’de açılan Disney Plus şimdiye kadar üç tanesi dizi, bir tanesi film olmak üzere 4 orijinal Türk içeriği yayınladı. Disney Plus Türkiye açılışını Engin Akyürek’in hikayesini yazdığı ve başrolünü oynadığı Kaçış’la yaptı. Böylece Türkiye Disney Plus, Amerika hariç diğer bölgelerde orijinal içerikle açılış yapan ilk platform oldu. Ancak dizi Türkiye izleyicisi için yayındaydı. Şimdi tüm dünyaya açılıyor. Türkiye’de ne kadar izlendi bilinmez ama dünyada çok izleneceğini garanti edebilirim. Çünkü Engin Akyürek’in hem Fatmagül’ün Suçu Ne, hem de Kara Para Aşk’tan dolayı dünyada inanılmaz bir fan kitlesi var. O kitlenin tamamı Kaçış izleyecektir. Neden mi bu kadar eminim? Bugün Netflix’in yurt dışında en çok izlenen dizisi açık ara Zeytin Ağacı. Başrolünde Tuba Büyüküstün var. Aynı etki Kaçış’ta da olacaktır.

Dünyayla Benim Aramda İtalya’da çok izlenir

Disney Plus’ın ikinci yerli projesi Kral Şakir: Geri Dönüşüm filmi oldu. Sinemada sağlam bir kitlesi olan Kral Şakir projesi Disney Plus için doğru hamleydi ve tam hedefine ulaştı. Platformun üçüncü projesi Dünyayla Benim Aramda dizisiydi. Disney Plus’tan beklediğimiz ilişkiler, renkli hayatlar ve romantik komedi hamlesi buydu. Üstüne üstlük projenin başrol karakteri güçlü kadın İlkin yani Demet Özdemir’di. Dizide; Buğra Gülsoy, Hafsanur Sancaktutan, Metin Akdülger, İbrahim Selim ve Zerrin Tekindor rol alıyordu. İzleneceği belliydi, dün yapılan basın toplantısında Disney Plus yöneticileri izlenme oranlarıyla karşılığını fazlasıyla aldıklarını söylediler. Şimdi dizi dünyaya açılıyor. Bu da demek oluyor ki, en azından İtalya’da, Latin Amerika’da ve Ortadoğu’da çok izlenecek. Oyuncuların fanlarının yoğun olduğu bölgeler bunlar. Umarım daha da fazla izlenir.

Ben Gri’den yeni bölüm bekliyorum

Gelelim; Disney Plus Türkiye’nin dünyayla aynı anda erişime açtığı dizisi Ben Gri’ye… Bu dördüncü yerli içerikte Timuçin Esen, Ebru Özkan, Buçe Buse Kahraman, İlayda Akdoğan, Alican Yücesoy ve Onur Bilge rol alıyor. Dizi başarılı bir avukatın kızının uğradığı tecavüz sonrasında tepetaklak olan hayatını konu ediniyor. İntikam almak isteyen Fuat telefonuna gelen esrarengiz bir mesaj sonrasında masumla zalim, suç ve adalet, karanlık ve aydınlık arasında kendi içinde bir savaşa giriyor. Diziyle ilgili detaylı bir yazıyı daha sonra yazacağım. Ama şimdilik şunu diyebilirim ki; her hafta yeni bölüm gelmesini bekliyorum.

İzleyiciyi güldürmeyi hedefliyor

Disney 5 ayda 4 yerli orijinal içerikle bir kitle yarattı. Dün de birkaç ay içinde yayınlayacakları yeni içerikleri basın mensuplarıyla paylaştılar. Hatta bazı dizilerin fragmanlarını, sahnelerini izlettiler. Öncelikle 9 Aralık’ta “Recep İvedik 7” Disney Plus’ta olacak. Her ne kadar platform için çok doğru bir karar olsa da; pandemi sonrasında sinemada film izleme deneyimi azalmışken Recep İvedik 7’nin insanları salona çekeceğini ve bilet satışını artıracağını düşünüyordum. Ama maalesef olmadı. 30 Aralık’ta Disney Plus’a Gülse Birsel’in yazdığı, Ozan Açıktan’ın yönettiği ve oyuncu kadrosunda bir tek sizin ve benim olmadığım Yılbaşı Gecesi filmi geliyor. Film gerçekten eğlence vaat ediyor. Adından Ata Demirer’in Bursa Bülbülü filmi gelecek. Fragmanını izledik, müziğe bolca doyacağız gibi görünüyor. İbrahim Büyükak’ın yazıp yönettiği, Oğuzhan Koç ve Gizem Karaca’yla başrollerini paylaştığı Özür Dilerim filmi de platformda olacak. Görünen o ki, tüm dünyayı bekleyen büyük ekonomik buhran için Disney Plus izleyiciyi güldürmeyi hedefliyor. Çünkü yapılan araştırmalar, alım gücü düşen insanların en çok komedi projelerini izlediğini gösteriyor.

Dizilerin fragmanlarını izledim

Bünyesine aldığı star isimlerle merak uyandıran Disney Plus, dün ilk defa Meryem Uzerli’nin başrolünü oynadığı Ru, Halit Ergenç’in rol aldığı Numen, Pınar Deniz’in dizisi Aktris, Aslı Enver ve Mehmet Günsür’ü buluşturan, ödüllü yönetmen Emin Alper’in yönettiği Arayış, Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı Atatürk projelerinin fragmanını izletti. Hatta Atatürk için öyle bir kamera arkası görüntüleri izledik ki, hala aklımdan çıkmıyor. Can Yaman’ın rol aldığı El Turco’dan bir fotoğraf ve Can Yaman’dan bir mesaj vardı.

Yetim kalmış bir ülkeye yetim baba: Atatürk

Öncelikle 29 Ekim 2023’te öyle bir Atatürk izleyeceğiz ki “Hazır olun” diyorum. Birkaç dakikalık izlediğimiz görüntüler bile heyecanlandırdı. Projeyi Disney Plus Media ve Direct to Consumer Genel Müdür Yardımcısı, Reklam Satış ve İş Birlikleri Başkanı Mehmet İçağasıoğlu tanıttı. “Yetim kalmış bir ülkeye yetim kalmış bir adamın baba oluşunun hikayesini yapıyoruz” dedi İçağasıoğlu… Bu projede Atatürk’ün başarılarından çok insan tarafını anlatacaklarını ve bizim gördüğümüz gözden dünyaya anlatacaklarını söyledi. Aras Bulut İynemli’nin senaryo aşamasından dansa, at binmeden yabancı dil derslerine her anının görüntülendiği anları izleyince tüyleriniz diken diken oluyor. Ve görünen o ki, aşırı özenli bir çalışma geliyor. Çekim yapılan alanlarda, dekorlarda iş bittikten sonra gizliliği korumak için yapılan mekanlar hemen yıkılıyormuş. O nedenle son çekim günü bir dozer çekim alanının yanında bekliyormuş. Aras Bulut İynemli kanının son damlasına kadar Atatürk olmak için çabalamış belli. O nedenle bir an önce projeyi izlemek için can atıyorum.

Aslı Enver adada bir tarikatvari yapıyla olacak

Can Yaman’ın rol aldığı El Turco inanılmaz etkili bir hikaye… Setten sadece bizlere selam gönderdiği ve yakında Disney Plus’ta olacağını söylediği bir video gönderilmişti. Bir de El Turco olduğu fotoğraf vardı ki, hayranlarının delireceğine garanti verebilirim. Bu projeyi hikayesi çok çekici olduğu için de merakla bekliyorum. Ayrıca yapımcısı Türk, başrol oyuncusu ve yönetmeni Türk ama iş Budapeşte’de çekiliyor. Diğer oyuncular yabancı. Sette 5 dil konuşuluyormuş. Türkiye dizi sektörünün Avrupa ve Amerikalı meslektaşlarıyla birlikte bir iş üretmesi hayalimizdi. O hayal gerçekleştiği için de heyecan verici El Turco. İzleyene kadar merak bile etmemiştim ama Meryem Uzerli’nin başrolünü oynadığı Ru’nun fragmanını izledikten sonra projeye ilgim arttı. Kendisinden büyük bir kadına aşık olan bir genci izleyeceğiz. Emin Alper’in yönettiği, Aslı Enver ve Mehmet Günsür’ün rol aldığı Arayış da diğer merak uyandıran proje… Çünkü hem Emin Alper var projede, hem de hayatını sıfırlayıp bir adada kendini aramaya giden kadın karakterin tarikatvari bir yapının içindeki dönüşümünü izleyeceğiz.

Star İsimlerin projelerini izleyeceğiz

Şimdilik kod adı Numen olan Halit Ergenç’in başrolünü oynadığı proje bir bilim-kurgu. Geliştirdiği Numen isimli bir sistemi eşi trafik kazasında komaya girince kullanmak zorunda kalan bir adamın hikayesini izleyeceğiz. Aktris ise bildiklerimizden farklı biri. Pınar Deniz’in kısacık fragmandan bile yine döktürdüğünü gördük.

Yakında Türkiye’nin pek çok star ismini bünyesine toplayan Disney Plus’ın projelerini izleyeceğiz. Şimdilik fragmanlar güzel ve iddialı görünüyor. Umarım izledikten sonra da aynı hissi taşırız.

Yorumlar (0)