08.09.2020, 14:53

Sancar’a netlik ayarı lazım!

Dün akşam sezon tam anlamıyla başladı. Benim için de uykusuz günler kendini göstermiş oldu. Çünkü bir Türk dizisi yeni bölümüne 21.00’de başlayıp 00.30’da bitiriyor. Gecede minimum iki dizi izleyeceğimi düşünürsek geceyi gündüze dönüştüreceğim günlerden “Herkese merhaba.” Dün akşam Fox TV Yasak Elma, Show TV Çukur, Star TV Sefirin Kızı dizileriyle sezonu açtı. Atv Gençliğim Eyvah’la bu yarışa katıldı. Ben önce Yasak Elma, sonra Çukur, ardından da Sefirin Kızı’nı izledim. Hiçbirinde yeni sezonun açılış bölümünü izliyormuş hissine kapılamadım. Pandemi nedeniyle çekimlere aniden ara vermek ve sonra dönüş bu hissi yaratmış olabilir. Sezon finalinde kapanmayan meseleler var çünkü… Sabah güneş doğarken uyuduğumda Sancar ve Gediz yaralı Nare’nin karşısına dikilmişti. Uyandığımda aklımda kalan Sefirin Kızı’nın aşkı delilik olarak anlatması oldu.

Arafta kalmış bir aşk

Kabul ediyorum, insan aşık olunca aklının bir kısmını bırakıp kalbinin sesine odaklanıyor. Ama işte kalp insana hata yaptırmıyor. Yargılarını, korkularını, hayal kırıklıklarını düşündürtmüyor. İçinden geçenleri yaptırtıyor. Nare ve Sancar’ın karakter motivasyonları ise aşkın çok ötesine geçmiş. Bugün bir psikiyatriste gitseler ciddi tedavi görmek zorunda kalırlar. Çünkü onlar akıllarını çocuklukta bırakmışlar. Keşke kalplerini dinleseler ama onu da bir zindana kapatmışlar. Onların motivasyonu korkuları, kaygıları, hayal kırıklıkları… O nedenle onlar ne kavuşabiliyor, ne ayrılabiliyor. Arafta kalmak ve gözyaşı dökmek efsaneye hizmet etse de artık reyting için işe yaramıyor. Çünkü kahramanımız olarak tanıtılan Sancar bir kahramanın yapması gerekenleri yapmıyor. Arafta kalmış bir karakter Sancar. Kahraman netlik kazanmadığı sürece de hikaye ilerlemiyor. Aynı yerde takılıp duruyor.

Çocuksu bir aşığın ötesine geçemiyor

18 bölümdür Sancar Nare’den kopamıyor ama bir hamle de yapamıyor. Nare güçlü karakter, aşık ama anne olduğunu hiç unutmuyor. Sancar’a ona yaptığı her şeye rağmen aşık. Gediz ise sık sık Sancar’ın önüne geçiyor, çünkü net. Nare’yi seviyor ve onun iyiliğini istiyor. O da son bölüme kadarmış. O da netliğini kendi isteğine çevirme kararı aldı. Sancar Nare’yi istiyor ama Menekşe’yi hamile diye bırakamıyor. İkisine de sanki bir ip bağlamış ve çektikçe çekiyor. Ve ağlıyor, sıkıştığı her yerde ağlıyor. Hal böyle olunca çocuksu bir aşığın ötesine geçemiyor. Burada Sancar karakteriyle ilgili netlik ayarı yapmadıkları sürece de yerinde saymaya devam edecektir.

Olmazları oldurttular

Gelelim yeni sezon ilk bölümüne… NGM ve O3 Medya-Saner Ayar, Nazlı Heptürk, Uğur Türkmen, Gökhan Erkal’ın yapımcılığını, Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem’in senaryosunu, Emre Kabakuşak’ın yönetmenliğini üstlendiği dizide Engin Akyürek, Neslihan Atagül Doğulu, Uraz Kaygılaroğlu, Erdal Küçükkömürcü, Erhan Alpay, Gonca Cilasun, Doğukan Polat, Tülin Ece, Edip Tepeli, Cemre Öktem, Bülent Şakrak, Hivda Zizan Alp, Beren Gençalp, Özlem Çakar Yalçınkaya, Esra Kızıldoğan, Duygu Karaca, İlayda İlder, Gözde Cığacı, Nilüfer Kılıçarslan, Sami Aksu, Yağmur Başkurt, Furkan Aksoy rol alıyor. Sezon finalinde denizde vurulan Sancar, Nare’yi kaçıran Akın’dan kurtarmak için denizin dibinden aşkın gücüyle çıktı ve kolunda kurşunla yüzerek tekneye gitti. Nare’yi tam kurtaracakken Akın’a yakalandı ve Akın onu vuracakken bu kez Nare kurşunların önüne atladı. Yine yüzerek bir tekneye gittiler ve sonunda da kurtuldular. Bölüm hikayesi tabiri caizse olmazları oldurttu, hatta kendi içinde kendini bile eleştirdi. Sancar ve Nare limana yanaşırken birbirlerini eleştirmeyi ihmal etmediler. Bölümün kaybedeni yine Yahya idi. Ne kardeş, ne koca, ne evlat, ne iş insanı, ne de sevgili olmayı becerebildi Yahya. Bu defa da Dudu’yu bir dakikada sattı.

Erkek karakterler dengeyi kaybetmişler

Ezcümle; Sefirin Kızı yeni sezonun ilk bölümüyle Tüm Kişiler’de, AB’de ve ABC1 20+’da 5. oldu. Yeni sezon açılış bölümü gösterdi ki, dizinin kadın karakterleri çok güçlü ama erkek karakterler dengeyi fazlasıyla kaybetmişler. Hal böyle olunca ortaya dengesiz karakterler çıkıyor. Bu da izleyicinin beğenisini engelliyor. Çünkü izlediği iş başkaydı, şimdi başka bir şeye dönüştü. Belki buralara biraz göz atmak lazım. Sezon hayırlı olsun, herkesin emeğine sağlık.

Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Senin favori çiftin hangisi?
Senin favori çiftin hangisi?