1 milyon çocuk sinemayla buluşacak!

SİNEMA 04.06.2022, 10:04 04.06.2022, 10:43
1 milyon çocuk sinemayla buluşacak!

Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın Büyük Projesi: “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın’ın Açılışı Bugün 400 Çocuk İle Yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy daha önce hiç sinemaya gitmemiş 400 çocuk ile “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi kapsamında Atlas Sineması’nda film izledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin iş birliğiyle “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi, bugün Atlas 1948 Sineması’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 400 çocukla birlikte film izlemesi ile başladı. Proje kapsamında yıl boyunca Türkiye genelinde 1 milyon çocuğun beyaz perde ile buluşması hedefleniyor.

Temel Eğitim Çağındaki Çocuklar Hedefleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın küresel Covid 19 salgını nedeniyle 2 yıl ara vermek zorunda kaldığı “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi, temel eğitim çağında olan ve daha önce sinema ile tanışmamış bir milyon öğrenciyi sinemayla buluşturmak için hayata geçiriliyor.

İlk Gösterim Atlas 1948’de Oldu

İstanbul Sinema Müzesi- Atlas 1948 Sineması’nda açılışı gerçekleşen projenin ilk film gösterimine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ile il protokolü, eğitimciler ve 400 çocuk katıldı. Çocuklar tarafından çok sevilen “Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası” animasyon filmi öncesi çocuklarla sahneye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hedefimiz Anadolu'da Yaşayan Gençlerimiz, Çocuklarımız

Proje ile ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Bakanlığımızın pandemi öncesi başlattığı bir proje. Amaç sinema kültürünün küçük yaşta çocuklara kazandırılması. Ağırlıklı olarak da hedefimiz Anadolu'da yaşayan gençlerimiz ve çocuklarımızın sinema sanatı ile buluşması. Projemiz kapsamında sinemayla daha önce buluşmamış bir milyon çocuğu Belediyeler Birliği ve Sinema Salonları Birliği ile iş birliği yaparak her yıl sinema ile buluşturacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, daha önce hiç sinemaya gitmemiş çocuklarımızı ilk kez sinemayla buluşturuyoruz. Pandemi boyunca 2 yıl ara vermek zorunda kalınmıştı. Bu sene Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin ikincisi kapsamında projemiz hayata geçti. Festivalimiz, iyi bir vesile oldu. Atlas sinemamızda bu başlangıcı yaptık” dedi. 

Anadolu’da Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmayacak

Bakan Ersoy, yıl boyunca etkinliklerin ağırlıklı olarak Anadolu'da devam edeceğini belirterek: “Oradaki çocukların sinemaya ulaşması daha zor oluyor. Onların sinema ile tanışmasını sağlayacağız. Biliyorsunuz, Beyoğlu Kültür Yolu ve Başkent Kültür Yolu Festivalleri paralel zamanda başladı. Dolu dizgin programlar gidiyor. Çok güzel katılım var bu da bizi çok mutlu ediyor. Her geçen gün etkinlik sayısını da arttırıyoruz. Gelen tepkiler de geri dönüşler de çok çok olumlu. O açıdan bu etkenlikleri ülke geneline yaygınlaştırarak devam etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi yıl boyunca tüm Türkiye’de yapılacak etkinliklerle sinemaya daha önce gitmemiş çocukları beyaz perde ile buluşturacak.

Yorumlar (0)