100 yıllık sirk filmleri, canlı müzik eşliğinde, Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

SİNEMA 07.08.2023, 14:42
100 yıllık sirk filmleri, canlı müzik eşliğinde, Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

4 Ağustos’ta başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta, usta müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek sessiz filmler, film ve müzik tutkunlarını Beykoz Kundura’ya bekliyor. Sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı klasikleri bir araya getiren Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı, sirk dünyasının büyüleyici dünyasına ortak edecek 100 yıllık filmleri, restore harikası kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturacak. Sinemanın Edgar Allan Poe’su olarak anılan Tod Browning imzalı kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown, 1927), Danimarka sinemasının ilk büyük yıldızı Valdemar Psilander’in oynadığı “Sirkte Yangın” (The Great Circus Catastrophe - Fire, 1912) ve Charles Chaplin’in ilhâm kaynağı Fransız aktör Max Linder’ın başrolünde olduğu “Sirkin Kralı” (King of the Circus, 1924) gibi klasiklerin de yer aldığı programda bu yıl, Almanya’dan Frank Bockius, Türkiye’den Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz, canlı performanslarıyla filmlere eşlik edecekler. Gösterimlerin 21:00’de başlayacağı, kapı açılışının ise Cuma günleri 19:00’da, hafta sonları 18:00’de olacağı festivalde, gösterim öncesi DJ performanslarını yakalayabilir, festivale özel hazırlanan lezzetleri tadabilir, dilerseniz de Kundura Hafıza’nın sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Ücretsiz otopark ve Beşiktaş’tan hareket edecek Festival Teknesi ile ücretsiz ulaşım imkânı da sunan Bir Yaz Gecesi Festivali’nden detaylar ve biletler beykozkundura.com’da.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde yedincisi gerçekleşen ve 4 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali'nde bu hafta, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı İstanbullu sanatseverleri bekliyor. Benzersiz bir izleme ve dinleme deneyimi yaşatacak programda bu yıl, Almanya’dan Frank Bockius, Türkiye’den Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz, sessiz film klasiklerine canlı müzikleriyle eşlik edecekler.

Frank Bockius ile “Sirkte Yangın”

Sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı filmleri buluşturacak programın ilk gösterimi 11 Ağustos Cuma akşamı, 100 yıl öncesinin sirk dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak “Sirk Kısaları Seçkisi” ve Danimarka sinemasının ilk büyük yıldızı Valdemar Psilander’in başrolünde olduğu “Sirkte Yangın” (The Great Circus Catastrophe - Fire, 1912) adlı romantik komedi ile olacak. Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius’un performansı eşliğinde gerçekleşecek gösterimde ayrıca, sanatçının bu hafta Beykoz Kundura’da vereceği atölyeye katılan müzisyenler de sahnede olacak.

Korhan Futacı ile “Bilinmeyen”

12 Ağustos Cumartesi akşamı, sinema tarihinin en ‘ucube’ yapımlarından “Freaks”in (1932) yaratıcısı olarak da bilinen ve sinemanın Edgar Allan Poe’su olarak anılan Tod Browning imzalı kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown, 1927) perdede olacak. Restorasyon harikası kopyasıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilecek filme, usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın müzikleri eşlik edecek. Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan “Bilinmeyen”, kolları olmayan ve ayaklarıyla dikkat çekici numaralar yaparak sirk dünyasında yükselen Alonzo adlı bir adamın karanlık hikâyesini konu alıyor. Lon Chaney ve ilk büyük rolündeki Joan Crawford’un birlikte oynadıkları film, tüyler ürpertici anlatımı, yaratıcı kamera açıları ve zaman zaman şoke edici sahneleriyle gerçek bir korku klasiği sayılıyor.

Islandman ve Okay Temiz ile “Sirkin Kralı”

13 Ağustos Pazar akşamı ise, müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman, perdenin önüne geçiyor. Caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk sanatçı olacağı gecede, Charles Chaplin’in ilhâm kaynağı olan ve slapstick komedinin yaratıcısı Fransız aktör Max Linder’ın son filmi “Sirkin Kralı” (King of the Circus, 1924) gösterilecek. Kapsamlı restore kopyasıyla 99 yıl sonra perdede yeniden canlanacak film, evlenmeye zorlanan genç asilzade Max Pompadour’un aşık olduğu bir genç kadının peşine düşmesini ve kendini bir sirkte aslan terbiyecisi olarak bulmasının eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Chaplin klasiği “Sirk” (The Circus, 1928) ile sıklıkla karşılaştırılan ve uzun yıllar kayıp olan bu komedi klasiği, ilk kez geçen yıl restore edilmiş ve 11 farklı film arşivinde bulunan parçaların bir araya getirilmesiyle yeniden yaratılmıştı.

İlk iki “Baba” ve “Tatlı Hayat” haftaya

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gelecek hafta ise, Francis Ford Coppola’nın yönettiği “The Godfather / Baba” üçlemesinin ilk iki filmi ve Federico Fellini’nin Cannes’dan Altın Palmiye ödüllü klasiği “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşacak.

Festivale Boğaz’dan ulaşmanın keyfi

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz olacak ve misafirlerine Boğaz turu deneyimi yaşatacak.

Biletler sınırlı sayıda

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com​ adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile gençlere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Gösterimlerin 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise Cuma günleri 19:00’da, Cumartesi ve Pazar günleri 18:00’de olacağı festivalde, öncesinde dilerseniz Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini ücretsiz gezebilirsiniz.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yorumlar (0)