"Avrupa Film Ayı", Fransız klasiklerle Kundura Sinema’ya geliyor

SİNEMA 30.10.2023, 13:13
"Avrupa Film Ayı", Fransız klasiklerle Kundura Sinema’ya geliyor

Avrupa Film Akademisinin Avrupanın film ve ödül sezonunu duyurduğu ve bir ay boyunca Avrupa sinemasının çeşitliliğini kutladığı Avrupa Film Ayı, Türkiyede bu yıl Kundura Sinemada gerçekleşiyor. 1 Kasım’da başlayacak ve 9 Aralıka dek 70 şehirde Avrupa sineması üzerine özel programlar, etkinlikler ve retrospektifler sunacak etkinlik, Kundura Sinemada Fransız sinemasından klasiklerle kutlanacak. Kundura Sinemanın Avrupa Film Akademisi ile Creative Europe Media ortaklığında ve Institut Français İstanbul’un destekleriyle düzenlediği Avrupa Film Ayı programında, Agnès Varda’nın “5ten 7ye Cléo” (Cléo de 5 à 7), Jean-Luc Godard’ın Alphaville (1965) ve Alain Resnaisin Hiroşima Sevgilim” (Hiroshima mon amour, 1959) ve Amerikalı Amcam” (My American Uncle, 1980) adlı filmleri, Fransız sinemasının büyüsünü yeniden Beykoz Kundura’da canlandıracak. Programda ayrıca, Nicole Védrèsin bir kurgu dehası olarak anılan 1947 yapımı belgeseli Paris 1900 (Paris mil neuf cent) de gösterilecek. Kasım ayı boyunca Kundura Sinema’da gerçekleşecek Avrupa Film Ayı programı için detaylar ve sınırlı sayıda biletler beykozkundura.comda.

Avrupa Film Akademisinin Avrupanın film ve ödül sezonunu duyurduğu ve Avrupa sinemasının çeşitliliğini kutladığı etkinliği Avrupa Film Ayı (Month of European Film), Türkiyede bu yıl Kundura Sinemada gerçekleşiyor. Kundura Sinemanın Avrupa Film Akademisi ile Creative Europe Media ortaklığında ve Institut Français İstanbul’un destekleriyle düzenlediği Avrupa Film Ayı programında, Fransız sinemasının unutulmazlarından 5 film gösterilecek.

Jean-Luc Godard’ın Berlinale’den Altın Ayı ödüllü neo-noir bilim kurgusu Alphaville (1965), 11 ve 25 Kasım tarihlerinde gösterilirken, Agnès Varda’nın yönettiği ve baş kahramanı Cléonun peşinde 60lı yılların Parisinde başdöndürücü bir yolculuğa çıkaran “5ten 7ye Cléo” (Cléo de 5 à 7, 1962) da, 18 ve 26 Kasım tarihlerinde seyirciyle buluşacak.

Resnais’den iki film

Programda ayrıca, Fransız Yeni Dalga akımının öncü yönetmenlerinden Alain Resnaisin iki filmi gösterilecek. Fransız edebiyatının en güçlü kalemlerinden Marguerite Duras’ın Oscar adayı senaryosu ve yenilikçi kurgusuyla zamanının çok ötesinde bir ilk film olan “Hiroşima Sevgilim” (Hiroshima mon amour, 1959), 11 ve 18 Kasım tarihlerinde gösterilirken; Cannes’dan Büyük Jüri Ödülü ve FIPRESCI Ödülü almış, bugün bile cesur sayılan kurgusuyla Resnais dehasının eşsiz örneği Amerikalı Amcam” (My American Uncle, 1980) da 12 ve 25 Kasım tarihlerinde yönetmenin hayranlarını bekliyor.

Kurgu dehası belgesel

Programın dikkat çekici bir diğer filmi de, Nicole Védrèsin bugün bir kurgu dehası olarak anılan 1947 yapımı belgeseli “Paris 1900 (Paris mil neuf cent) olacak. André Bazinin Marcel Proustun edebiyatta yarattığı derin sarsıntının sinemadaki karşılığı” sözleriyle övdüğü, yapım ekibinde Alain Resnaisin de yer aldığı bu eşsiz klasik, savaş öncesi Paristeki yaşamı yüzlerce belge ve görüntüyü kullanarak yeniden canlandırıyor. La Belle Époque(Güzellik Çağı) dönemi Parisini anlatan ve Apollinaireden Sarah Bernhardta, Coletteten André Gidee, Paris kültür hayatının en önemli aktörlerinin izlerini de süren filmi, 12 ve 26 Kasım tarihlerinde Kundura Sinema’da izleyebilirsiniz.

Avrupa sinemasını kutluyor

Avrupa’daki sinema endüstrisini desteklemek ve sektör içerisinde buluşmalar yaratarak işbirliklerini güçlendirmek amacıyla 1988’den beri çalışmalar yürüten Avrupa Film Akademisinin Europa Cinemas ortaklığında düzenlediği Avrupa Film Ayı, İstanbuldan Atina’ya, Lizbon’dan Bükreş’e kadar 70'ten fazla şehirdeki öncü sinemalarda gerçekleşiyor. Ağdaki her sinemanın, tek tip bir katalog yerine, kendi uzmanlıklarına ve kürasyon politikalarına göre şekillenen benzersiz bir programla dahil olduğu bu etkinlik, 9 Aralık’ta Berlin'de düzenlenecek 36. Avrupa Film Ödülleri’nde bu yılki yolculuğunu tamamlayacak. Etkinliğin programına ve detaylarına resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Biletler beykozkundura.com’da

“Avrupa Film Ayı” film programı için biletler beykozkundura.com adresinde satışta. Tam 250 TLden satışa sunulan biletler için iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatı sunulurken, #KunduraGenç ile 25 yaş altı izleyiciye özel biletler 100 TL olacak.

Yorumlar (0)