Birce Akalay’ın 'miting" sahnesi çok konuşulacak

SİNEMA 23.10.2023, 10:21
Birce Akalay’ın 'miting" sahnesi çok konuşulacak

Abdullah Oğuz'un yönetmen koltuğunda oturduğu, Abdullah Oğuz ve Evren Oğuz'un yapımcılığını üstlendiği ZAFERİN RENGİ filminin devam eden setinden yeni fotoğraflar yayınlandı. Usta oyuncu Birce Akalay’ın, Halide Edib Adıvar’a hayat verdiği, 1919 yılında Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşen mitingde yaptığı konuşma sahnesi çekildi. Bugün, hala tüyleri diken diken eden direniş hikayesinin çekimlerinde duygu dolu anlar yaşandı.

Kurtuluş Savaşı’nın “Halide Onbaşı”sı, Türk Edebiyatının “ilk savaş romancısı” Halide Edip Adıvar; 1919’da Sultanahmet Meydanı mitinginde, İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı hareket geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş, katılanların milli duygularını coşturmuştu.

Daha Cumhuriyet devrimlerinin yapılmadığı bir dönemde, böylesi bir kalabalığa hitap eden, Türk kadınının toplumdaki yeri ve önemi adına değerlendirilmesi gereken tarihi bir figür olan Halide Edib Adıvar’ı canlandıran Birce Akalay, konuşma sahnesi ile sete damga vurdu.

BİRLİK, SPOR VE AŞK’LA KAZANILAN BİR ZAFERİN KAHRAMANLARI
Filmin ana kahramanı, Fenerbahçe’nin kurucu üyesi ve efsane kaptanı Galip Bey’i canlandıracağı yeni neslin yetenekli oyuncularından Kubilay Aka ve Peyker rolünde yer alan Gülper Özdemir’in yanı sıra filmde; ekranların ve sinemanın güçlü oyuncularından Nejat İşler (Sabri Toprak), Timuçin Esen (Topkapılı Cambaz), Yiğit Özşener (Mustafa Kemal Paşa), Gonca Vuslateri (Vera) ve Birce Akalay (Halide Edib Adıvar) da dönemin sembol siyasetçileri, aydınları, askeri figür ve Türk futbol tarihinin kahraman sporcularına hayat veriyor.

ZAFERİN RENGİ, 1919 yılında işgal altındaki İstanbul’da düşman kuvvetlerine karşı örgütlenerek Anadolu’da başlatılan eşsiz bir direnişin hikayesini, Cumhuriyet tarihinin en büyük spor başarılarından biri olarak kabul edilen General Harington Kupası efsanesinin etrafında kurgulayarak beyazperdeye taşınacak. Eşsiz dostluklar, benzersiz bir aşk ve tarihe damga vurmuş bir spor müsabakasının nefes kesen hikayesiyle örülmüş olan ZAFERİN RENGİ, güçlü oyuncu kadrosu ile önümüzdeki sezonun en iddialı sinema filmleri arasında olmaya aday.

Yorumlar (0)