James Bond’un sinemadaki 60. yılını kutlanacak

SİNEMA 06.09.2022, 14:06
James Bond’un sinemadaki 60. yılını kutlanacak

Kundura Sinema’da yeni sezon 8 Ekim’de, MI6’in değerli ajanı 007 James Bond’un sinemadaki 60. yılını kutlayacak “60 Yaşında: Bond, James Bond” adlı seçki ile başlıyor. Kundura Sinema’nın Restore Klasikler programı kapsamında gösterilecek seçkideki 11 film, MGM Stüdyoları’nca restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez sinemaseverlerle buluşacak.

Casus kitapları yazarı Ian Fleming’in popüler roman karakteri James Bond’un 1962 yılında “Dr No” ile başlayıp 25 film ile sinema tarihinin en uzun soluklu projesine dönüşen ve ardından gelecek Görevimiz Tehlike, Bourne, Kingsman gibi serilere de ilhâm olan beyazperde macerasına tanıklık edeceğimiz seçkide; Türkiye’de çekilen ilk Bond filmi de olan ve Kapalıçarşı, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya’ya da uğrayarak 60’ların İstanbul’unda heyecanlı bir tura çıkaracak “From Russia with Love / Rusya’dan Sevgilerle” adlı film de yer alıyor. Ekim ve Aralık aylarında hafta sonları Kundura Sinema’da gösterilecek “60 Yaşında: Bond, James Bond” seçkisinin sınırlı sayıdaki biletleri beykozkundura.com adresinde bugün satışa sunuldu.

Kundura Sinema’nın sinema tarihinden unutulmaz filmleri restore edilmiş kopyalarıyla seyirciye ulaştıran Restore Klasikler programı, MI6’in değerli ajanı 007 James Bond’un 60. yaşına özel hazırlanan bir seçkiyle devam ediyor. Casus kitapları yazarı Ian Fleming tarafından 1953’te bir roman kahramanı olarak yaratılan James Bond’un Albert R. Broccoli ile Harry Saltzman’ın yapımcılığında beyazperdeye taşınan ve 1962 yılında “Dr No” ile başlayıp 25 film ile sinema tarihinin en uzun soluklu projesine dönüşmüş yolculuğuna tanıklık edeceğimiz “60 Yaşında: Bond, James Bond” adlı seçki, Ekim ve Aralık aylarında Beykoz Kundura’da gösterilecek.

Bond’u canlandıran aktörleri, kötü adamları, ‘Bond Kızları’, ikonik müziği ve efsaneleşmiş şarkılarıyla sinemayı olduğu kadar popüler kültürü de derinden etkilemiş; ardından gelecek Bourne, Görevimiz Tehlike, Kingsman gibi birçok popüler casusluk filmine de ilhâm olmuş serinin ilk 11 filmi, MGM Stüdyoları’nca restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Bond İstanbul’da

Bond rolünde Sean Connery’i izleyeceğimiz “Dr. No” (1962) ile 8 Ekim’de başlayacak gösterimler, Türkiye’de çekilen ilk Bond filmi de olan ve Kapalıçarşı, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya gibi birçok yere uğrayarak 60’ların İstanbul’unda heyecanlı bir tura çıkaracak “From Russia with Love / Rusya'dan Sevgilerle” (1963) ile devam edecek. Connery’nin Bond rolünü başarıyla sürdürdüğü “Goldfinger / Altınparmak” (1964), “Thunderball / Yıldırım Harekâtı” (1965), “You Only Live Twice / İnsan İki Kere Yaşar” (1967) ve “Diamonds Are Forever / Ölümsüz Elmaslar” (1971) adlı filmler de seçkide izlenebilecek.

Connery’den Bond rolünü devralan George Lazenby’nin oynadığı “On Her Majesty's Secret Service / Kraliçenin Hizmetinde”nin (1969) de yer aldığı seçkinin son bölümünde, en sevilen Bond aktörlerinden Roger Moore’un başrolünde olduğu “Live And Let Die / Yaşamak İçin Öldür” (1973), “The Man With The Golden Gun / Altın Tabancalı Adam” (1974), “The Spy Who Loved Me / Beni Seven Casus” (1977) ve “Moonraker / Ay Harekâtı” (1979) adlı filmler gösterilecek.

Yorumlar (0)