Kerem Alışık 49'da usta bir istihbaratçı

SİNEMA 12.01.2023, 23:50 12.01.2023, 23:53
Kerem Alışık 49'da usta bir istihbaratçı

Yapımını CNP Film’in, yapımcılığını Mehmet Canpolat’ın üstlendiği yakın tarihe damga vurmuş gerçek bir hikayeden uyarlanan aksiyon filmi ‘49’, seyirciyle buluşmak üzere 20 Ocak 2023’te vizyona giriyor. Çekimleri Gaziantep ve Kilis’te gerçekleştirilen ve DEAŞ’a esir düşen 49 Türkiye vatandaşını kurtarmak için girişilen dramatik operasyonun perde arkasını anlatan filmde usta oyuncu Kerem Alışık, MİT Dış Operasyonlar Başkanı Ekrem karakteriyle seyirciyle buluşacak.

DEAŞ militanları tarafından esir tutulan Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu çalışanlarının kurtarılması için girişilen operasyonu merkezden yöneten Ekrem Başkan, sahadaki ajanı Oğuz’la (İsmail Hacıoğlu) birlikte esir alınan Türk vatandaşlarının sağ salim kurtarılabilmesi için insanüstü bir mücadele veriyor. Yönetmenliğini Hakan İnan’ın üstlendiği ‘49’un senaryosunda Barış Erdoğan-İlker Arslan imzası bulunuyor. Filmin başrollerini İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat, Hasan Küçükçetin ve Kerem Alışık üstlendi.

‘49’un öyküsü; 11 Haziran 2014’te binlerce kişilik DEAŞ gücü, Irak’ın Musul kentine saldırdı. Yerel güvenlik güçleri direnmeden şehri terk edince, bütün Musul DEAŞ’ın eline geçti. Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu, DEAŞ militanları tarafından işgal edildi ve 49 personel rehin alındı. ‘49’ filmi, Musul'da DEAŞ tarafından esir alınan 49 Türk vatandaşını kurtaran MİT mensuplarının gerçek hikayesini anlatıyor.

Yorumlar (0)