Nuri Bilge Ceylan'dan Zeki Demirkubuz'a yeni yıl açıklaması

SİNEMA 31.12.2023, 15:53 31.12.2023, 16:28
Nuri Bilge Ceylan'dan Zeki Demirkubuz'a yeni yıl açıklaması

Türk sinemasının iki duayen yönetmeninin arasına kara kedi girdi. Uzun yıllardır küs oldukları bilinen ve birbirlerinin arkasından konuşmayan Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz sessizliklerini yılın son günlerinde bozdular. Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filminin kitabında Zeki Demirkubuz'la aralarında yaşanan intihal tartışması için "Aşağılanan ben oldum ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim" açıklaması yeni tartışmanın fitilini ateşlemişti. Hayat filmi aralık ayında vizyona giren Zeki Demirkubuz ise bir televizyon kanalına konuk olarak Nuri Bilge Ceylan'ın kendisiyle küs olmasının nedeni açıkladı ve sert bir üslup kullandı. Demirkubuz, Üç Maymun filmini kendisinin Kor filminden esinlenerek yaptığını, Kader'in ödül aldığı yıl Altın Portakal ödül töreninde Ceylan'ın bayıldığını, yalan söylediğini gündeme getirmiş ve eğer Nuri Bilge Ceylan ona cevap verirse Youtube kanalı açarak yayın yapacağını, onu rezil edeceğini söylemişti. Ceylan bu açıklamalara yakında bir cevap vereceğini söyleyen bir twit atarak yanıt verdi. 

"FİLMLERİMİ BÖYLE ŞEYLERLE KİRLETMEK İSTEMEM"

Beklenen açıklama yılın son günü geldi. Nuri Bilge Ceylan X'te yaptığı açıklamada; "Bir algı oluşturmaya yönelik hiçbir kanıtı olmayan bir sürü hayal ürünü iddiayla uğraşmak kolay değilmiş. Ama 2006 yılında Antalya’daki törene 40 derece ateşle geldiğimi, sağlık nedeniyle bayıldığımı bildiğin ve o dönemde bunu bütün gazeteler yazdığı halde hala öyle şeyler söyleyebilmen inanılmaz. Her zaman yaptığın gibi 'madem böyle bir algı oluşmuş, öyleyse bundan yararlanayım' şeklinde düşünüyorsun. Tıpkı filmi bile seyretmeden yaptığın suçlamalar gibi. O senaryonun üzerinde sadece benim değil üç kişinin aylar süren alın teri ve emeği var. Birkaç kişi şöyle dedi böyle dedi diye seyretmek zahmetine bile katlanmadan bir filme kara çalmak, ona emek veren insanların onuruyla oynamak bu kadar kolay olmamalı. 2008 Altın Portakal’da Baba filmini izlemediğimi söylediğimi, bunu TV’de seyrettiğini belirtmişsin. Bu doğru değil. Baba filmini seyrettiğimi ve çok sevdiğimi daha dünya prömiyeri sonrasında Cannes’daki basın toplantısında söyledim. Soruyu da Atilla Dorsay sormuştu hatta. Cannes sitesinde podcastini bulabilirsin. Filmlerimin hiçbirinde hiçbir şekilde sana yapılmış bir gönderme yok. Filmlerimi böyle şeylerle kirletmek istemem. Ama yine de Kış Uykusu filminde Nihal’in Aydın’a söylediği küçük bir repliğin senin de içinde olduğun belli bir tipolojiyi iyi tarif ettiğini düşündüğümü inkar edemem. 'Vicdan, ahlak, ideal, ilkeli olma, yaşamın amacı… bu sözler ağzından hiç eksilmedi. Birini küçük düşürmek, incitmek, karalamak istediğin zaman hep böyle sözler söylersin. Ama bence, bir insan bu kelimeleri bu kadar fazla kullanıyorsa esas ondan şüphe etmek lazım…' Daha birçok şey yazdım, sildim, vazgeçtim.

"SENİ KENDİ GERÇEKLİĞİNDE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM"

"Bir insanın karakteri onun yazgısıdır" demiş Herakleitos. Yapacak bir şey yok. Kendimin ve çevremdeki insanların huzurunu daha fazla kaçırmayacağım. Ve bundan sonra da bir şey yazmayacağım. Böyle bir gereklilik doğarsa da buna mahkeme yoluyla devam ederim. Seni kendi gerçeğinle başbaşa bırakıyorum. Gördüğüm kadarıyla bu ceza sana zaten yetiyor. Herkese kavgasız dövüşsüz bir yeni yıl dilerim."

Zeki Demirkubuz'un Ceylan'a henüz bir cevap vermedi. 

Yorumlar (0)