Ödüllü film "Düet" Başka Sinema'da

SİNEMA 22.09.2023, 11:39 22.09.2023, 14:13
Ödüllü film "Düet" Başka Sinema'da

İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’ın birlikte yönettikleri, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ve İstanbul Film Festivali’nden ödülle dönen Düet, alışık olduğumuz spor filmlerinin aksine bir başarı öyküsü değil bir dostluk ve büyüme hikayesi anlatmayı tercih ediyor.

Mısra ve Defne, senkronize yüzme sayesinde tanışmış ve yıllardır düet kategorisinde birlikte yarışan iki yakın arkadaştır. 2016 Rio Olimpiyat Elemeleri’nde az bir farkla yarışma şansını kaçırdıkta sonra 2020 Olimpiyatları için çalışmaya başlarlar. Hayallerinin peşinden gittikleri sırada, spor için yetersiz koşullar ve Kovid-19 pandemisi gibi birçok sorunla yüzleşmek zorunda kalırlar. Kadınlar için baskıcı bir toplumda ortak hayalleri için çalışırken, karakterleri birbirinden tamamen farklı bu iki arkadaşın mücadelesi, onları zor bir kararla karşı karşıya bırakır.

Kendileri de eski senkronize yüzme sporcusu olan yönetmenler, eski takım arkadaşlarının hikayesini 6 yıl süren bir yolculukla beyaz perdeye taşıyor. Mısra ve Defne’nin hem havuzda hem de sokaktaki mücadelesini izlerken ülkenin bir dönemine de tanıklık ettiğimiz film, karakterlerini seyirciyle büyük bir incelikle tanıştırıyor.

Yorumlar (0)