Senegal’dan Türkiye’ye uzanan bir direniş hikayesi

Dünya prömiyerini 43. Atlanta Film Festivali’nin uluslararası yarışma bölümünde yapan Amina, Türkiye’de ilk kez BluTV üzerinden dijital platformda sinemaseverlerle buluşuyor

SİNEMA 01.05.2020, 19:22
Senegal’dan Türkiye’ye uzanan bir direniş hikayesi

Salgın nedeniyle vizyon programı ertelenen Amina’nın yönetmenliğini Kıvılcım Akay, kurgusunu Eytan İpeker, yapımcılığını ise Aslıhan Altuğ üstleniyor. ​İstanbul’da yaşayan Senegalli siyahi bir göçmen kadının hayatını izleyicilerle buluşturan Amina, göçmenlerin/mültecilerin hasır altı edilen problemlerini merkezine alıyor.

Amina, kızına daha iyi bir yaşam sunabilmek için onu arkasında bırakıp Senegal’den hiç bilmediği İstanbul’a gelir. Gece gündüz hiç durmadan çalışan, İstanbul’da bir tekstil şirketinde mağaza modeli olan karakter, bu süreç boyunca birçok farklı problemle de yüzleşmek zorunda kalır.

Bir gün kızına ve ülkesine geri dönebilme umuduyla yaşayan Amina, bu hayalini gerçekleştirmek için hesapta olmayan engellerle de hiç soluklanmadan çarpışır. Yurt içi ve dışında birçok festivalde gösterilen Amina, BluTV ile ilk kez Türkiye’deki izleyicilerle buluşuyor.

Yorumlar (0)