Serçenin Gözyaşı 10 Mart'ta sinemalarda!

SİNEMA 09.01.2023, 14:42 09.01.2023, 15:01
Serçenin Gözyaşı 10 Mart'ta sinemalarda!

Gazeteci Ali Eyüboğlu'nun hikayesini kaleme aldığı, ‘Altın Kalem’ ödüllü yazar Şengül Boybaş'ın senaryosunu yazdığı, Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın yönetmen koltuğuna oturduğı Serçenin Gözyaşı filminin çekimleri sona erdi. Yapımcılığını Reborn TV/Çağla Başak Çobanoğlu'nun üstlendiği filmde; Uğur Güneş, Ezgi Şenler, Yeşim Salkım, Soydan Soybaş, Arzu Cabar, Evren Erler, Kubilay Penbeklioğlu, Bilge Şen, Yağızkan Dikmen, Ahmet Sarsılmaz, Özgür Çağlayan İncesu rol aldı. Ezilen, şiddete, tacize maruz kalan, öldürülen, ön yargılar nedeniyle toplum dışına itilen kadınların yaşamlarına mercek tutan Serçenin Gözyaşları gerçek bir hayat hikayesinden uyarlandı. Uğur Güneş'in Gazi karakteriyle başrolü üstlendiği film, Çanakkale ve İstanbul'da çekildi. 

Kadına şiddeti ele alan, bugüne kadar çekilen en büyük prodüksiyon olan “Serçenin Gözyaşı”nda, ünlü sanatçı Yeşim Salkım avukat rolünü canlandırıyor. Filme, Tamer Karadağlı hakim rolüyle, usta gazeteci-televizyoncu Özlem Gürses de sunucu olarak konuk oluyor.

MÜZİKLER DUAYEN BİR İSME EMANET: MAZLUM ÇİMEN…

Günümüzde de örneklerine sıkça rastlanan, gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan etkileyici senaryosuyla izleyenlerin beğenisini toplayacak filmde, kadına şiddet, ön yargılar ve dedikodularla hayalleri yıkılan, yuvaları dağılan ailelerin yaşadıkları drama da ışık tutuluyor. Çanakkale ve İstanbul’da etkileyici mekanlarda çekilen filmin müzikleri de sanat dünyasından duayen bir isme, Mazlum Çimen’e emanet… Eserleri, film ve dizi müzikleriyle birçok ödül kazanan Çimen’in müzikleri, “Serçenin Gözyaşı”nda hüzün rüzgarları estirecek. 

SERÇENİN GÖZYAŞI’NDA KADINLARDAN GÜÇ BİRLİĞİ… 

Sinema sektöründeki kadınlardan, mağdur kadınları anlatan ve onlara mücadele gücü aşılayan "Serçenin Gözyaşı" filminin yönetmen koltuğunda yine ödüllü bir isim Aysun Akyüz Mehdiabbas oturuyor. Yapımcı Çağla Başak Çobanoğlu, kadın oyuncular, kamera arkasında yer alan onlarca kadın çalışanın birlikte güç birliği oluşturduğu film, sinemada kadına şiddeti konu alan en önemli eserlerden biri olarak Türk Sinema Tarihi’ne geçecek. Psikolojik danışmanlığını Uzman Psikolog Yelda Başaran’ın üstlendiği “Serçenin Gözyaşı”,  sanat dünyasının usta isimleriyle genç yeteneklerini buluşturan bir yapım da olarak dikkat çekecek. 

VİZYON TARİHİ ÖZELLİKLE SEÇİLDİ!

Filmin vizyon tarihi de anlamlı... 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nden iki gün sonra 10 Mart’ta gösterime girecek film, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyor. "Serçenin Gözyaşı"nın hikâyesi 70’li yıllarda başlıyor ve o yıllardan günümüze Türkiye’nin bir panoramasını sunuyor. Öldürülen kadınlara saygı duruşu niteliğindeki yapım, aynı zamanda çok zor günlerle sınanan büyük ve güçlü bir aşk hikâyesine de odaklanıyor. 

Filmin konusuna gelince; Emine, kocası Mesut tarafından dövülen, tecavüz edilen bir kadındır. Yine şiddete uğradığı bir gün kocasından kaçarken yakalanır ve mücadele sırasında kocasının silahı ateşlenir. Mesut, ölmez ama durumu kritiktir. Çoğunlukla mağdur kadınların davalarıyla ilgilenen ünlü avukat Ayten Çetiner, Emine'nin davasını alır. Ayten, annesi Nilüfer tarafından kurulan ‘Ses Sizsiniz Derneği'ni uluslararası platforma taşımış, büyük başarılara imza atmıştır. Annesini kanser nedeniyle kaybetmiştir. Büyük bir tesadüf eseri Emine, Ayten'in annesi ile aynı köydendir... Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen bu köyde yaşananlar, ‘geçmişin geleceğin aynası’ olduğu tezini güçlendirmektedir.

Seçenin Gözyaşı 10 Mart'ta sinemalarda... 

Yorumlar (0)